Wielkopolski Kucharz Roku 2017 ! -09.06

Kapituła Konkursu Wielkopolski Kucharz Roku. Konkurs im. Rafała Jelewskiego ma niezwykłą przyjemność zaprosić na jego IV-tą edycję.

9 czerwca br w pięknym Pałacu Tłokinia na południu Wielkopolski odbędzie się czwarta, pod patronatem śp. Rafała Jelewskiego, edycja konkursu Wielkopolski Kucharz Roku 2017.

12-stu zawodników zawalczy o tytuł najlepszego kucharza w Regionie, Puchar Prezydenta Miasta Kalisza Pana Grzegorza Sapińskiego, a także nominację do finału Kulinarnego Pucharu Polski. Zadaniem konkursowym będzie przygotowanie dania głównego bazującego na mięsie i podrobach z gęsi, fasolce szparagowej oraz rabarbarze. Prace konkursowe oceniać będzie profesjonalne jury w tym dwóch gości specjalny z Niemiec, w składzie:

Marcin Budynek – PRZEWODNICZĄCY JURY, Akademia Marcina Budynka w Augustowie
Julia Komp – Restauracja Castle Loersfeld w Kerpen, Niemcy. Najmłodsza szefowa kuchni odznaczona gwiazdką Michelin
Magdalena Ossowska – Restauracja YoSH w Stuttgardzie, Niemcy
Marcin Szukaj – Restauracji KUCHHNIA i BULWAR Bistro w Bydgoszczy
Paweł Rozmiarek – BISTRO SZARLOTTA przy Starym Rynku w Poznaniu, jedyny w historii dwukrotny zdobywca Kulinarnego Pucharu Polski
Paweł Oszczyk – Mistrz Kucharstwa, Restauracja La Rotisserie w Warszawie

jury

Zgodnie z tradycją jurorzy konkursu przyznają zawodnikom nagrody w postaci staży w swoich kuchniach, a przewodniczący jury Marcin Budynek, zaprosi jednego z uczestników w „Podróż Kulinarną do Szwecji wraz z osobą towarzyszącą”.
Na zawodników czekać będzie jeszcze wiele atrakcyjnych nagród finansowych i rzeczowych ufundowanych przez sponsorów.

O tytuł najlepszego Kucharza z Wielkopolski zawalczą:

1. Bartosz Fabiś – Hotel PURO, Poznań
2. Dawid Bielawski – Hotel Edison,Restauracja Lumiere, Baranowo
3. Maciej Kobylański – Dwór Stary Chotów,
4. Adam Jop – Restauracja Sarbinowska, Poznańwkr12
5. Marcin Kaczmarek Pielin – MC4D, Poznań
6. Borys Sikorski – Restauracja Destylarnia, Pałac Mierzęcin
7. Mariusz Szcześniak – Restauracja Blow Up Hall, Poznań
8. Dawid Szymkowiak – Restauracja Piano Bar, Poznań
9. Wojciech Rabiega – Hotel Tristan, Kąty Rybackie
10. Carlos Contreras – Hotel Kosma, Koźmin Wlkp
11. Jakub Vogt – Ostoja Chobienice,
12. Michał Seyda – Garden City, Poznań

Zawodnik rezerwowy:
1. Małgorzata Pindych – Restauracja Bo.Poznań

Konkursowi towarzyszyć będzie wiele atrakcji przygotowanych dla naszych gości.
W tym roku scenę – pokazów kulinarnych poświęcimy mistrzowi kuchni wszech czasów AUGUSTE ESCOFFIER, który powtarzał, że „gotowanie nigdy nie przestanie być sztuką”.
W czasie pokazów odbędzie się promocja wydanego w tym roku PRZEWODNIKA KULINARNEGO AUGUSTE ESCOFFIERA, który na polski język przełożyła, zaprzyjaźniona z naszym konkursem – Magdalena Litewka. Ten praktyczny poradnik, zawierający ponad 5000 receptur, od sosów poprzez przekąski, dania główne aż po desery, ukazuje niezwykłą różnorodność prezentowanych dań i wciąż stanowi niesłabnące źródło inspiracji dla kucharzy na całym świecie.

Dania Mistrza Escoffiera, zaprezentują szefowie kuchni, którzy już na stałe zapisali się w historię polskiej gastronomii: Kurt Scheller, Jacek Szczepański oraz laureat ubiegłorocznej edycji Konkursu Paweł Salamon.

Konkurs Wielkopolski Kucharz Roku, to nie tylko podpatrywanie rywalizacji konkursowej zawodników, ale prawdziwy Festiwal Smaku. Po raz trzeci z nami i wciąż niezmiennie kuszący swoimi potrawami z grilla – MACIEJ GRUBMAN z Rzeszowa, a jego pokazowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo, krakowskiego artysty Roberta Kasprzyckiego. Degustacje swoich produktów przygotują dla Państwa również wszyscy nasi sponsorzy.

Całość poprowadzi, nowy na naszym wydarzeniu, ale niezawodny od kilku lat – duet: MARTA KLEPKA i TOMASZ PUROL.

Pełen emocji i przepełniony historią kuchni i smakami dzień zakończy „MOTYLKOWA GALA„, podczas której poznamy laureatów konkursu, oddamy cześć pamięci naszemu patronowi Rafałowi Jelewskiemu oraz ponownie przystąpimy do degustacji, tym razem potraw przygotowanych przez zespół wybitnych szefów kuchni z Poznania pod egidą DOMINIKA BRODZIAKA.
Całość zwieńczy „motylkowy tort” autorstwa Ewy Drzewickiej.

Gospodarzem tegorocznego wydarzenia będzie szef kuchni Pałacu Tłokinia – ANDRZEJ KLIMEK.

Kontkt z Organizatorem: e-mail: m_joannaochniak@wp.pl (uwaga zmiana adresu skrzynki )

O Patronie Konkursu
Konkurs to wyraz pamięci o wybitnym szefie kuchni z Poznania śp. Rafale Jelewskim (1970 – 2013) – kucharzu z sukcesami, doskonałym warsztatem i wybitnym wyczuciem smaku, który brał udział w wielu prestiżowych imprezach kulinarnych w Polsce i na świecie, a przede wszystkim reprezentował Polskę w finale konkursu Bocuse d’Or 2011 w Lyonie. W 2015 roku w Ostrzeszowie nastąpiło uroczyste uhonorowanie zasług śp. Rafała Jelewskiego dla branży gastronomicznej w postaci odsłonięcia tabliczki w Alei Gwiazd Sztuki Kulinarnej. Rafał Jelewski w ciągu swojej kariery pracował nad wizerunkiem i smakiem kuchni hotelu Bazar (jeszcze przed remontem), hotelu HP Park na poznańskiej Malcie oraz hotelu Brovaria. Rafał Jelewski był wielkim miłośnikiem i propagatorem Kuchni Wielkopolskiej i uważał, że najlepszą kuchnię cechuje: „Prostota – ma bowiem wiele uroku i potrafi inspirować do pracy na najwyższym poziomie. Najlepszą kuchnię tworzy się z produktów dostępnych na wyciągnięcie ręki. Kupując regionalnie, tworzymy rynek produktów” – o takich Mistrzach Profesji pamiętać będziemy zawsze….

 

Program :
10.00– rozpoczęcie konkursu WKRim. Rafała Jelewskiego
10.30-11.00 Pokaz kulinarny Pawła Salamona – ubiegłorocznego laureata Konkursu
11.30-12.00 Pokaz kulinarny Kurta Schellera
12.30 -13.00 Pokaz kulinarny Jacka Szczepańskiego
14.00-14.30 Pokaz kulinarno- cukierniczy Artura Skotarczyka
13.00-15.00 Lunch przygotowany przez Macieja Grubmana BBQ Polska z muzyką na żywo Roberta Kasprzyckiego
12.00-17.00 Degustacje i pokazy na stoiskach Sponsorów
16.00-17.00 Podziękowania dla Sposnorów na scenie, pamiątkowa sesja zdjęciowa w parku Pałacu Tłokinia
20.00-02.00 – Rozpoczęcie uroczystej Gali Motylkowej poświęconej pamięci Rafałą Jelewskiego oraz Ceremonia wręczenia nagród, Festiwal Potraw Poznańskich Szefów Kuchni, motylkowy tort autorstwa Ewy Drzewieckiej – na zaproszenia

Zapraszamy serdecznie
Kapituła Konkursu
Wielkopolski Kucharz Roku 2017
Konkurs im. Rafała Jelewskiego

Barbara Surma
Joanna Ochniak
Dominik Brodziak
Tomasz Purol

kuli1

Więcej na https://www.facebook.com/wielkopolskikucharz/?fref=ts

 logaWkRa