ZDOBYWCY PUCHARU W KONKURSIE „MENU ITALIA 2016”

Targi GASTRO SHOW za nami. Trzy dni pełne kulinarnych wrażeń. Na stanowisku Menu Italia degustowaliśmy pyszne specjały prosto z Włoch: sery, szynki, oliwy, oliwki,kapary, karczochy i wspaniałe piwa, wina i likiery, a także cudowną, prawdziwie mocną i aromatyczną kawę.

Codziennie, odwiedzający targi, mieli okazję spróbować przepysznych makaronów przygotowywanych przez szefowe kuchni: Lilianę Filipiak – która szlify zdobywała w Bocuse d’Or w Lyonie, zwyciężyła też kilkakrotnie w „Festiwalu Dobrego Smaku” w Łodzi. Popularność zyskała dzięki udziale w pierwszej polskiej edycji programu kulinarnego TOP CHEF oraz rodowitą Włoszkę – Cristinę Catese. Pochodzi z Rzymu. Jej wiedza kulinarna to połączenie dziedzictwa rodziny, pasji i lat spędzonych w kuchni na gotowaniu dla rodziny i przyjaciół. Cristina przez gotowanie wyraża swoją artystyczną duszę i okazuje uczucia. Jest specjalistką od kuchni klasycznej jak i regionalnej Włoch, którą promuje na całym świecie.

Za nami także emocje związane z I-szym Ogólnopolskim Konkursem Kuchni Włoskiej „Menu Italia 2016”.

it2

 

Celem przedsięwzięcia było wyłonienie wybitnych kulinarnych „perełek” wśród kucharzy restauracji i hoteli, specjalizujących się w kuchni włoskiej czy uczniów szkół gastronomicznych, chcących poznać jej tajniki i pochwalić się swoimi umiejętnościami. Konkurs miał na celu propagowanie kuchni włoskiej w Polsce. Jak wiemy strefa kulinarna i gastronomiczna stanowi doskonałą płaszczyznę do nawiązania znajomości, porozumienia, poznawania i celebrowania.

it16

Naszym celem jest odkrywanie pasjonatów kuchni włoskiej, wybitnych jednostek.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali puchary i dyplomy uczestnictwa oraz nagrody ufundowane przez sponsorów.

it18

Jury techniczne w składzie: Joanna Ochniak – ekspertka z dziedzinie marketingu w gastronomii, Przewodnicząca Komitetu Kobiet w Światowym Stowarzyszeniu Szefów Kuchni (Women in WACS), organizatorka szkoleń dla kadr branży gastronomicznej na terenie całej UE, inicjatorka “Gastronomii na Obcasach”, działającej na rzecz kobiet pracujących w branży gastronomicznej, aktywna propagatorka wielu inicjatyw realizowanych w ramach branży w kraju i zagranicą.

Robert Wojnarowski- Szef kuchni restauracji N31, laureat wielu prestiżowych konkursów, kreator wielu wydarzeńkulinarnych w Polsce. W jury degustacyjnym zasiedli : Anna Grabska sommelier Noble Wine, Hans Gallorini – właściciel fimy Dalter Spa, wyłoniło laureatów konkursu „MENU Italia 2016”.

it26

Oto oni:
1 miejsce zdobył zespół Łukasz Lewandowski i Łukasz Bień (Restauracja Trattoria La Fortuna z Gdyni), który przygotował: Antipasti – Przegrzebki / Szynka Prosciutto / Puree z selera / Puree zielony groszek z miętą / Pangrattato oraz Szpinakowe tagliatelle / Vongole / Pancetta / Pomidorki cherry

2 miejsce zajął zespół Paulina Karaluch i Dawid Trafalski (Technikum Gastronomiczno – Hotelarskie Nr 1, ul. Poznańska , Warszawa ) za: Roladkę z kurczaka nadziewaną pesto z suszonych pomidorów, zawiniętą w pancettę, szpinak śmietankowy z Pecorino, blanszowane grzyby w emulsji aromatyzowanej rozmarynem oraz sos na bazie czerwonego wina. A także za danie makaronowe: Linguine z tuńczykiem, pomidorami koktajlowymi, oliwkami, anchois i chilli.

3 miejsce przypadło Adrianowi Leglerowi i Przemkowi Łyszkowskiemu (Hotel Windsor Palace Conference Center w Jachrance), który przygotował: antipasti – Przegrzebki ze smażonymi liśćmi szałwii. Makaron – Tagiatelle grzybowe.

I tu niespodzianka.
Kolejne 3 miejsce dla: Ernesta Ziemby i Grzegorza Zycha. (ZSG im. Prof. Eugeniusza Pijanowskiego. ul. Poznańska Warszawa) za Limoni di amalfi al Forno z Bruschettą oraz Makaron tagiatelle w aksamitnym sosie z krewetkami

it11

 

ZWYCIĘZCOM GORĄCO GRATULUJEMY!

Organizatorem Konkursu było Menu Italia, Expo PTAK oraz Ready PR Events&More.
Konkurs odbył się w Centrum Targowo-Kongresowym EXPO PTAK w Warszawie, podczas największych Targów branży HoReCa – GASTRO SHOW 2016.

it12

Wszyscy uczestnicy wystąpili w autorskich strojach konkursowych zaprojektowanych i przygotowanych przez firmę TEDMAR.

Wieczorem po konkursowych emocjach przyszła kolei na uroczystą Galę, wręczenie nagród, pokaz kulinarny w wykonaniu naszej Szefowej Kuchni Lili Filipiak i Stefano Terazzino! O podniebienia gości Gali zadbała nasza Szefowa Kuchni Liliana Filipiak. Menu zadowoliło nawet bardzo wymagających gości.

logaparterzylogapatroni