Paweł Salamon zwycięzca III edycji Wielkopolski Kucharz Roku

W dniu 10 czerwca 2016 r. w Hotelu HP Park w Poznaniu, w otoczeniu malowniczej Malty, odbyła się III edycja konkursu kulinarnego Wielkopolski Kucharz Roku. Konkurs im. Rafała Jelewskiego.

Celem konkursu jest odkrywanie, poznanie i zaprezentowanie kulinarnych tradycji Wielkopolski w jej współczesnej aranżacji, zgodnej z obowiązującymi światowymi trendami.
Konkurs Wielkopolski Kucharz Roku odbywał się przez 10 lat, powrócił po czteroletniej przerwie dzięki zaangażowaniu Joanny Ochniak, Barbary Surmy i Dominika Brodziaka, tym razem w zupełnie nowej formule i w bardzo szczytnym celu. Idea konkursu zrodziła się na znak pamięci o wybitnym szefie kuchni śp. Rafale Jelewskim (1970 – 2013) – kucharzu z sukcesami, z doskonałym warsztatem i wybitnym wyczuciem smaku, który reprezentował nasz kraj w finale konkursu Bocuse d’Or 2011 w Lyonie. Po jego tragicznej śmierci przyjaciele i koledzy z ten sposób postanowili uczcić jego pamięć.

rel101

W tym roku samo miejsce konkursu nie było przypadkowe, w Hotelu HP Park Rafał Jelewski osiągał swoje największe sukcesy zawodowe, pracując przez 18 lat na stanowisku zastępcy szefa kuchni .
W konkursie kulinarnym wystartowało jedenastu zawodników reprezentujących czołowe lokale gastronomiczne z Wielkopolski. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu siedmiu porcji dania głównego z wykorzystaniem obowiązkowych składników: wieprzowiny złotnickiej, boczniaków oraz piwa, na wykonanie zadania wszyscy mieli półtorej godziny.

rel16

Zawodnicy:
Marcin Trzciński – Enjoy Restaurant – Poznań
– Paweł Salamon – Smolarnia Hotel & Restaurant -Trzcianka
– Jakub Walczak Restauracja Bazar 1838 – Poznań
– Dariusz Przepiórka – Pałac Tłokinia
– Dawid Feist- Restauracja Cucina 88 -Poznań
– Piotr Ostrowski – Hotel Pałac w Pakoslawiu
– Jarosław Kin – Restauracja „U Rzeźników”- Poznań
– Maciej Świerzy – Restauracja Lumiere Baranowo
– Filip Pietrzyński – Restauracja Toga – Poznań
– Mateusz Trocha – Hotel Olsza – Przykona
– Maciej Winkler – Restauracja Rycerska – Poznań
Startujących oceniało profesjonalne jury w składzie:
Przewodniczący Tomasz Purol – szef kuchni Blow Up Hall w Poznaniu, zwycięzca V edycji Top Chef,
Kurt Scheller – światowej sławy mistrz sztuki kulinarnej, Szwajcar z pochodzenia, obecnie prowadzi Kurt Scheller Academy
Paweł Oszczyk – szef kuchni Mamaison Hotel Le Regina Warsaw, autorytet w branży gastronomicznej, zdobywca tytułu Szefa Roku 2016, przyznawanego przez Przewodnik Gult&Millau Polska
Paweł Kałuski – szef kuchni restauracji Kalya – Taste of Australia w Warszawie
Marcin Szukaj – właściciel, szef kuchni dwóch restauracji „Kuchnia” w Bydgoszczy
Piotr Kamieniczny – szef kuchni w Al Maha Luxury Collection Desert Resort & SPA w Dubaju
Iwona Niemczewska – właścicielka, szefowa kuchni Restauracji „Z Drugiej Strony Lustra” w Szczecinie
W tym roku poziom konkursowych dań był bardzo wysoki i o zwycięstwie zadecydowały pojedyncze punkty, przyznawane przez sędziów, m.in.: za smak, wygląd, aranżacje, mise en place, czystość oraz techniki.
Pierwsze miejsce zdobył Paweł Salamon reprezentujący Smolarnia Hotel &Restaurant w Trzciance, który w nagrodę otrzymał Puchar od Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka, nominację do półfinału Kulinarnego Polski oraz bilet na Olimpiadę Kulinarną IKA w Erfurcie.

rel11

Zwycięskie danie, które przygotował to: „Duszony policzek z ekstraktem trawy żubrowej, balotyna z polędwiczki, mus z boczniaka i młodego chrzanu oraz esencja śliwkowa”.

II miejsce zdobył Jakub Walczak z Restauracji Bazar 1838 z Poznania.
Talent Jakuba została doceniony przez jurora Piotra Kamienicznego, który osobiście zaprosił go na staż do pięciogwiazdkowego Hotelu w Dubaju !
Jakub również wspólnie z piłkarską drużyną KKS Lech Poznań wyjedzie 07 lipca na mecz o Superpuchar Polski do Warszawy i wspólnie z szefem kuchni Arturem Dzierzbickim, będzie przygotowywał posiłku dla całej kadry. Natomiast od Agencji Rynku Rolnego z Poznania otrzymał statuetkę w nagrodę za Najlepszy Smak Potrawy Konkursowej.
Polędwiczka wieprzowa, chrupiący boczniak, piwna konfitura z cebuli
III miejsce wywalczył Marcin Trzciński z Enjoy Restaurant – Poznań, dla niego również czekały atrakcyjne nagrody, ufundowane przez naszych sponsorów.
Danie: Glazurowany boczek, polędwiczka wieprzowa, chrupiąca grasica cielęca, ravioli z piwa i małżami, espuma z boczniaków, karmelizowane warzywa, purre z marchewki i groszku, demi glace z rozmarynu , micro zioła.
Wielkopolski Kucharz Roku to nie tylko konkurs kulinarny, to także miejsce spotkań branży gastronomicznej, integracji środowiska, pokazów, degustacji oraz konkursów dla przybyłych gości. Tu spotykają się autorytety z branży i szefowie kuchni, przedstawiciele czołowych marek z rynku HoReCa, którzy wspólnie się bawią, wspierają i wymieniają doświadczeniami.

rela12

W pamięci uczestników i gości na długo pozostaje „Motylkowa Gala”, którą poprowadził Paweł Pochwała i Marcin Budynek, jest ona podsumowaniem odbywającego się wcześniej konkursu oraz memoriałem Rafała Jelewskiego. Podczas jej trwania wręczane są podziękowania oraz wyróżnienia, w tym roku Agencja Rynku Rolnego z Poznania wręczyła statuetkę Piotrowi Kamienicznemu, za „Promowanie Kuchni Wielkopolskiej na Świecie”.

rel104

rel51

 

Ogłoszono również, że w Ostrzeszowie 11 września br. zostanie odsłonięta tabliczka Kurta Schellera na Alei Gwiazd Sztuki Kulinarnej.
Galę uświetnił recital Agi Czyż, uczestniczki programu The Voice of Poland, która aktualnie promuje swoje autorskie przeboje.
Odbyła się również loteria fantowa”Boża Krówka”, w której można było wygrać wiele atrakcyjnych nagród.

rel24

Punktem kulminacyjnym każdej „Motylkowej Gali” jest TORT nawiązującym do symbolu Konkursu – czyli MOTYLI. Za każdym razem przygotowywany jest przez cenionego w branży mistrza cukiernictwa. W tym roku tego zadania podjęła się Ewa Drzewiecka – z cukierni Jula Smakula, wspólnie z firmą Ambasador.

rel20

Wszystkich sympatyków konkursu Wielkopolski Kucharz Roku.Konkurs im. Rafała Jelewskiego zapraszamy już za rok na kolejną edycję, która odbędzie się 9 czerwca 2017 roku w Pałacu Tłokinia.

ramkaloga2016

Zdjęcia: YummyPix, Papaja, Kasia Szoka
Więcej na stronie: https://www.facebook.com/wielkopolskikucharz/?fref=tshttps://www.facebook.com/wielkopolskikucharz/?fref=ts