XI Festiwal Kuchni Greckiej zakończony

 

Słoneczna Hellada zagościła na jubileuszowych Targach EuroGastro, a wszystko za sprawą organizowanego już po raz XI – Festiwalu Kuchni Greckiej, który odbył się 08 kwietnia 2016 r, na terenie MT w Warszawie.
Organizatorem konkursu jest Theofilos Vafidis, przy wsparciu Chef’s Club of Greece – Poland Branch Office i MT Targi Polska. 

Celem konkursu jest promowanie zdolnych kucharzy i podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych oraz propagowanie wśród branży gastronomicznej oryginalnych produktów kuchni greckiej.

grec30

Konkurs jest nominowany do Kulinarnego Pucharu Polski 2016 organizowanego przez Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Gośćmi honorowymi byli: Ambasador Grecki – Evangelos Tsaoussis i Ambasador Cypru – Andreas Zenonos, obaj panowie wspólnie z Teofilos Vafidi-sem dokonali uroczystego otwarcia konkursu. Panowie Ambasadorowie podkreślili, że promocja narodowej kuchni, doskonale wpływa na pogłębianie kultury i zwyczajów danego kraju i powoduje, że zacieśniają więzy między narodami.

grec18

W tym roku Festiwal Kuchni Greckiej, do grona jurorskiego zaprosił cenione w branży kobiety. Panie do wyznaczonego zadania podeszły bardzo profesjonalnie, nie odstępowały konkursowych stanowisk, analizowały wszystkie dodawane produkty, zwracały uwagę na techniki i czystość pracy. W ocenie konkursowych dań poszukiwały smaków i zapachów słonecznej Grecji.

 

W Jury zasiadły:
Przewodnicząca:
Joanna Ochniak – Przewodnicząca Women in WACS Committee, właściciel w „FPMS – Doradztwo Unijne Joanna Ochniak” i Prezes Zarządu w „Gastronomia na Obcasach”
Iwona Niemczewska – Szef Kuchni i Cukierni „Z drugiej strony Lustra” – Szczecin
Ewa Olejniczak – Dyrektor Gastronomii w „Hotelu President****” – Bielsko-Biała.
Agata Wojda – Szef Kuchni restauracji „Opasły Tom” – Warszawa
Arleta Żynel – Szef Kuchni „Podlaskiej Akademii Kulinarnej” – Białystok

 

grec17

Uczestnicy musieli przygotować w ciągu godziny siedem dań głównych z wykorzystaniem obowiązkowych składników ( a było ich całkiem sporo):
– ośmiornica macki, polędwica wieprzowa, ciasto Fillo Kanaki, szparagi całe zielone, ser Halloumi Pittas i oliwki Kalamata z pestką w zalewie.
Do konkursu przystąpiło jedenaście drużyn :
– Grzegorz Adamarek – Hotel Blue Diamond Activ Spa **** – Nowa Wieś
– Piotr Huszcz – Hotel i Restauracja Piano – Lublin
– Paweł Kubera – Restauracja Figa – Plewiska
– Kamil Kubiak – Restauracja Nowa Łódź – Łódź
– Dariusz Kuduk – Hotel Silvia Gold – Gliwice
– Konrad Kurzajewski – Kyokai Sushi Bar – Poznań
– Patryk Orzeł – Taverna Grecka Meltemi – Warszawa
– Sławomir Saguła – Restauracja Javorina – Zakopane
– Adam Siemczonek – Hotel Polanica Resort&Spa – Polanica Zdrój
– Karolina Wiśniewska – Hotel Wellness Pro Vita – Kołobrzeg
– Kamil Zyśk – Restauracja Videlec – Warszawa

grec21

Ogłoszenie wyników odbyło się na wieczornej Gali Diner „U Artura” -w Zielonce, której gospodarzem jest sam Artur Świerżewski. Najpierw podsumowano konkurs i podziękowano wszystkim, którzy przyczynili się do jego organizacji, wręczono pamiątkowe statuetki, talerze i dyplomy. Następnie ogłoszono wyniki !

Decyzją jurorów I miejsce zdobył Dariusz Kuduk – Hotel Silvia Gold – Gliwice

 

 grec22

 

Dariusz otrzymał główną nagrodę w postaci wyjazdu na tygodniowy pobyt w Grecji dla 2-ch osób ufundowaną przez Biuro Podróży Hellas Travel oraz nominację do półfinału Kulinarnego Pucharu Polski 2016 !
II miejsce  zdobył- Piotr Huszcz – Hotel i Restauracja Piano – Lublin

 grec27

III miejsce dla – Konrada Kurzajewskiego – Kyokai Sushi Bar – Poznań

grec15

Wieczór zakończono zabawą w stylu greckim, przy akompaniamencie zespołu Orfeusz, były narodowe tańce i oczywiście uwielbiane przez wszystkich tłuczenie talerzy, wyśmienita zabawa trwała do późnych godzin nocnych !!!

 grec26

loga 08.04.2016_pr