POLSKA KUCHNIA NA PORTUGALSKIM STOLE Z INICJATYWY AMBASADY RP W LIZBONIE

Produkowana w Polsce żywność ekologiczna cieszy się międzynarodową renomą, na którą w pełni zasługuje. Ambasada RP w Lizbonie zaplanowała cykl wydarzeń promocyjnych, mających na celu zwrócenie uwagi zarówno portugalskich koneserów sztuki kulinarnej, jak i importerów i szefów kuchni na najwyższej jakości polskie produkty.

Ekologiczne produkty spożywcze najlepiej promować pokazując ich zastosowanie w znakomitych daniach polskiej kuchni i w tym celu Ambasada RP zaprosiła do projektu: Artura Dzierzbickiego, kucharz mistrza Polski w piłce nożnej, Lecha Poznań, dyrektor gastronomii w Hotelu Rodan w Kórniku, Tomasza Purola zwycięzcę 5. edycji Top Chefa, szefa kuchni Blow Up Hall w Poznaniu oraz Joannę Ochniak, przewodniczącą Komitetu Kobiet w Światowym Stowarzyszeniu Szefów Kuchni (Women in WorldChefs).

lizbona100

Pierwsza prezentacja polskiej kuchni odbyła się w Clube do Campo w Belas, należącego do jednych z najbogatszych Portugalczyków – Adrew Jordana. Polscy mistrzowie kuchni przygotowali obiad oparty na polskiej żywności ekologicznej. Zainteresowanie tym wydarzeniem przekroczyło oczekiwania organizatorów. Liczba gości niemal dwukrotnie przekroczyła pierwotnie planowaną. A degustacja zakończyła się gromkim aplauzem. Akcji patronowała Pani Ambasador Anna Kostrzewa – Misztal.
lisbona10
lisbona6

Wśród serwowanych potraw znalazł się duet śledzi na racuszkach z cukinii i kiszonej kapusty z pudrem z jabłek, wołowe polędwiczki sous vide o smaku żubrówki i kaczka duszona w smalcu z gęsi z modrą kapustą w sosie z czarnej porzeczki i ćwikłą z chrzanem oraz szarlotka gruszkowa z sosem z mirabelki i pudrem truskawkowym.

lisbona9

Polscy kucharze podbili serca portugalskich gości, na co dzień przyzwyczajonych do tradycyjnej kuchni portugalskiej. Zachwycili także swoją wirtuozerią portugalskich kolegów, którzy z uznaniem przyglądali się ich kunsztowi, fotografowali potrawy i notowali przepisy.

lisbona7

 

Kolejne spotkania promujące polskie produkty ekologiczne i polską kuchnię odbywają się już w Rezydencji Ambasady RP w Lizbonie, na które zaproszenia otrzymali przedstawiciele głównych portugalskich czasopism kulinarnych i sieci sklepów ze zdrową żywnością, szefowie kuchni największych portugalskich hoteli, autorzy blogów o tematyce kulinarnej i specjaliści do spraw zdrowego żywienia, a także studenci Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Turystyki w Setubalu.

lisbona13

Podróż do Portugalii to również okazja do poznania tamtejszych narodowych specjałów oraz spotkań z tamtejszym środowiskiem kucharzy. Polscy kucharze odwiedzili m.in. najsłynniejszą lizbońską cukiernię Pasteis de Belem (1837) słynącą z małych, pysznych babeczek oraz tradycyjną w stylu i smakach restaurację D. Fernando II w Sintrze. A już prawdziwą kulinarną ucztę przeżyli w porcie Covo i Sines gdzie udali się na zaproszenie szefa Luisa Alves (World Master Chef) i jego wspaniałej rodziny. Na stołach królowały ryby, sery, wina i oczywiście słodkości, z których słynie cała Portugalia. Port Since to miejsce narodzin słynnego żeglarza Vasco da Gama i tak jak Lizbona słynie z ciasteczek zwanych na cześć patrona Vasquinhos.

lisbona5(1)
Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Ambasadorowi Bronisławowi Misztalowi i jego małżonce Annie Kostrzewie – Misztal za zaufanie i zaproszenie to tak szczytnego projektu. Współpraca z Państwem jest dla nas wielkim zaszczytem i cieszymy się bardzo, że możemy dzielić się z Portugalczykami tym co dla nas najcenniejsze – smakami polskiej kuchni.”

Z wyrazami szacunku
Joanna Ochniak
Artur Dzierzbicki
Tomasz Purol