III Jesienne Spotkanie Wielkopolskich Szefów Kuchni

Już po raz trzeci poznański oddział Farutexu zorganizował kulinarną podróż w ramach inicjatywy „Jesienne Spotkanie Wielkopolskich Szefów Kuchni”, którego pomysłodawczynią jest Joanna Ochniak.

Tym razem 28 szefów kuchni i przedstawicieli firm HoReCa odwiedziło Trójmiasto i Malbork. Celem spotkania było zaproszenie szefów na kolację degustacyjną autorstwa Adama Woźniaka do restauracji Mercato w Hotelu Hilton w Gdańsku oraz na lunch w restauracji Gothic na Zamku Krzyżackim w Malborku i spotkanie z jej gospodarzem, niezwykle charyzmatycznym szefem kuchni Bogdanem Gałązką.

jesien2

 

jesienne

Tegoroczne Spotkanie było również okazją do uczczenia przez kolegów z branży zwycięstwa Tomasza Purola w teleturnieju Top Chef oraz 40-stych urodzin Dominika Brodziaka, dla których specjalnie torty przygotował mistrz cukiernictwa Tomasz Deker. jesienne5

Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu firm: Farutex, Inter Europol Piekarnia Szwajcarska, Dajar, Morning, Ferber, Debic, Mróz, Nestle Waters oraz EuroBeef.

jesienne3

Coroczne jesienne spotkania szefów kuchni to szansa na odkrywanie nowych miejsc, poszukiwanie kulinarnych inspiracji, edukację i wymianę doświadczeń, a przede wszystkim odwiedziny w prestiżowych lokalach w charakterze klienta”– mówi Joanna Ochniak”.