Odsłonięcie tabliczki w Alei Gwiazd Sztuki Kulinarnej

„Można odejść na zawsze, by stale być blisko” ks. Jan Twardowski
W dniach od 26- 28 czerwca 2015 r. w Opalenicy odbywał się X Jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Pasztetów i Potraw z Gęsi.
Co roku grono Gwiazd Sztuki Kulinarnej w Alei Gwiazd Sztuki Kulinarnej uhonorowuje wybitne osoby z tej dziedziny.

tablicaodslonięcie

Odsłonięcie tabliczek odbyło się ostatniego dnia Festiwalu, do grona zasłużonych dołączył Grzegorz Łapanowski, śp. Rafał Jelewski oraz Auguste Escoffier.
Grzegorz Łapanowski wyróżnienie otrzymał za promowanie produktu regionalnego i propagowanie zdrowego odżywiania głównie wśród dzieci i młodzieży.

Na uroczystość przybyli też przyjaciele i rodzina zmarłego dwa lata temu Rafała Jelewskiego, w jego imieniu tabliczkę odsłoniła żona Elżbieta. Joanna Ochniak Przewodnicząca Women in WACS, przybliżyła postać Rafała zebranym :

„Cytując Ks. Jana Twardowskiego „Można odejść na zawsze, by stale być blisko” i tak już od ponad dwóch lat śp. Rafał Jelewski pozostaje blisko nas – rodziny, przyjaciół, współpracowników, ale także całego środowiska kucharskiego. Jego postawa życiowa, ambicja i determinacja w dążeniu do wyznaczonych celów, talent i pracowitość zasługują na uznanie i upamiętnienie. Był bez wątpienia mistrzem kucharstwa, mentorem i autorytetem dla wielu kucharzy. Rafał nie bał się wyzwań przez co rozsławiał naszą rodzimą kuchnię na świecie. Do dziś dumę nam rozpiera wspomnienie o Jego starcie w najbardziej prestiżowym konkursie kulinarnym Bocuse d’Or 2011 w Lyonie we Francji. Na Jego cześć dziś przyjaciele organizują konkurs kulinarny Wielkopolski Kucharz Roku, na który zapraszamy już dziś 14 sierpnia do hotelu Remes w Opalenicy”(..).

Do grona zasłużonych dołączył także wybitny, francuski szef Auguste Escoffier (1846 –1935), który był także restauratorem i kulinarnym pisarzem, m.in zmodernizował i spopularyzował tradycyjną kuchnię francuską. Escoffier całą swoją pracę zawodową poświęcił propagowaniu potrzeby edukacji i ciągłego dokształcania zawodowego kucharzy, w tym celu napisał wiele artykułów i książek na temat kuchni. Jego tabliczkę odsłoniła Joanna Ochniak.
Serdecznie zapraszamy do Ostrzeszowa na Aleję Gwiazd Sztuki Kulinarnej w Parku im. Jana Pawła II

tablica2