Nominowani do Hermesów 2015

 

Już 14 maja podczas XVII Wiosennego Ogólnopolskiego Spotkania Czołowych Postaci Świata HoReCa i FMCG, wręczać będziemy prestiżowe Statuetki Hermesa „Poradnika Restauratora”. Tym samym otwieramy ich drugą dekadę. W ciągu minionych dziesięciu lat Hermesami uhonorowaliśmy tak znane postaci branży gastronomicznej, jak Karol Okrasa, Robert Sowa, Kurt Scheller, Paweł Oszczyk, Wojciech Modest Amaro i wiele innych.

Kiedy w 2005 roku po raz pierwszy kapituła plebiscytu przyznała statuetki Hermesa „Poradnika Restauratora” najlepszym Szefom Kuchni i właścicielom najbardziej prestiżowych lokali nikt nie spodziewał się, że wkrótce wyróżnienie to osiągnie wysoki prestiż. Za jego silną pozycją stał, wtedy już sześcioletni, „Poradnik Restauratora”, branżowy miesięcznik ukazujący się regularnie w nakładzie 10 100 egzemplarzy, będąc niepodważalnym liderem prasy branżowej skierowanej do osób pracujących w gastronomii. Towarzyszymy im już od 1999 roku, niosąc wiedzę i wsparcie! Z nieukrywaną dumą obserwujemy ich wysiłek i wkład w rozwój branży. Niemal w każdym zakątku kraju, nie tylko w dużych miastach, odnajdujemy wspaniałe lokale z jeszcze wspanialszą kuchnią, gdzie regionalizm jest po prostu z natury wpisany w kartę, a wsparty nowoczesnymi technikami, dobrymi urządzeniami i wiedzą – daje wręcz nieziemskie odczucia.
Każdy ma swoją rolę
Z przyjemnością obserwujemy, jak od kilku lat poziom usług w branży HoReCa rośnie. Nie ma miesiąca, by nie dochodziły do nas wieści o otwierających się właśnie restauracjach, i to nie tylko w stolicy, ale także w mniejszych miastach, a nawet bardzo odległych zakątkach Polski. Restauratorzy wykorzystują zaś wszystkie możliwości dostępnych współcześnie technologii, by zachęcić gości do odwiedzin. Coraz większe ambicje mają, i głośno o nich mówią, Szefowie Kuchni, którzy wychodzą ze swego „królestwa” na sale, by nawiązać bezpośredni kontakt z klientami. Do wielu lokali chadza się, bo tam gotuje ten lub inny mistrz. Rodzi się kuchnia autorska – czego stajemy się świadkami. Role restauratorów i kucharzy zmieniają się.

Obecnie odgrywają również znaczącą rolę w życiu społecznym, organizując na przykład eventy kulinarne połączone z charytatywnymi zbiórkami na rzecz osób potrzebujących wsparcia, a nawet dla bezdomnych zwierząt. – Obecnie zarówno szef kuchni, jak i restaurator mają pełnić rolę organizacyjną, machając sprawnie i z wyczuciem przysłowiową batutą na zapleczu, i zarazem tworzyć własne formy – kulinarne sonaty, koncerty czy opery. Jakże to proste w teorii… w praktyce jednak wymaga to dużo wyobraźni, ale przede wszystkim sporo odwagi i poświęceń w pokonywaniu wielu barier, o których tylko oni sami mogą opowiadać – ocenia Edyta Czerwińska, która przez 13 lat piastowała funkcję redaktor naczelnej „Poradnika Restauratora”.

– Dlatego wyróżnienia, jakimi są Hermesy „Poradnika Restauratora”, są formą nagrody dla najlepszych, a zarazem mają motywować do dalszego wysiłku. Taka idea przyświecała nam kiedy po raz pierwszy, wiele lat temu, wybieraliśmy kategorie i ich laureatów. To jest właśnie jedna z ról „Poradnika Restauratora” – został stworzony po to, by dostrzegać i doceniać oraz wspierać i opisywać osoby, które gastronomii poświęcają swoje życie, czyniąc z niej nie tylko biznes, ale też traktując jak pasję. Kto jest w stanie ten aspekt pracy zrozumieć? Tylko sami restauratorzy i kucharze. Dlatego w ubiegłym roku w jubileuszowych okolicznościach, zwróciliśmy się do kilkunastu laureatów Hermesa „Poradnika Restauratora”, by wskazali nam swoje własne typowania, co do wyboru najlepszych Szefów Kuchni i Restauracji. Dziś znów niecierpliwie czekamy na ich głosy, by móc przedstawić je Kapitule i ostatecznie wskazać tych, którzy otrzymają Hermesa „Poradnika Restauratora” 2015.
Tadeusz Olszański, Krytyk kulinarny, autor książek, felietonista, Członek Kapituły Hermesa Poradnika Restauratora

Sztuka kulinarna podobnie jak niektóre dyscypliny sportu, choćby gimnastyka artystyczna, jest niewymierna i trudno ją oceniać oraz klasyfikować, zwłaszcza, iż konkurencja ogromna! Służą temu rozmaite konkursy i klasyfikacje z gwiazdkami Michelina na czele. Przyznawane w kilku kategoriach Hermesy stały się ważną i liczącą w naszym kraju nagrodą. Prawie jak Oscary w filmie! Są dobrą marką. Nie tylko wytrwały 10 lat, ale nabrały blasku, motywują restauratorów oraz mistrzów kuchni i mają wpływ na kształt naszej gastronomii. Dodają jej skrzydeł kulinarnej sztuki, niczym Hermesowi skrzydełek u stóp do podróżowania. Wszystkim zdobywcom dotychczasowych Hermesów zatem gratuluję, a pozostałym ich życzę. Wysokich lotów zatem moi drodzy!

Joanna Ochniak
Z roku na rok zauważam wyraźny wzrost znaczenia i prestiżu nagrody w branży HoReCa w Polsce oraz że każda nominacja i nagroda, zwłaszcza ta przyznana przez środowisko branżowe, jest motorem do dalszych działań, rozwoju i samodoskonalenia. Wpływa też pozytywnie na innych, marzących o podobnym uznaniu w środowisku. Przed laty o przyznaniu nagrody decydowali wyłącznie członkowie Kapituły. Obecnie tworzymy wraz z wcześniejszymi laureatami Akademię Hermesów co wpływa na większy obiektywizm w procesie wyboru laureata każdej z kategorii, ale też konsoliduje środowisko branżowe i chociażby z tego powodu wyrażam nadzieję, że nagroda przyznawana będzie przez następne dziesiątki lat.

Radość z nominacji

W kwietniowym numerze „Poradnika Restauratora” opublikowaliśmy listę 25 nominacji do statuetki Hermesa „Poradnika Restauratora”. Jakie były reakcje? – Ogromnie dziękuję za nominację, tym bardziej cenną, że do nas, działających na peryferiach taki zaszczyt przychodzi rzadko i z trudem – napisał Maciej Barton z Folwarku Ustronie w Słupi pod Bralinem. – Niestety, najbardziej docenia się działania w samych miastach, ale i my „na wsi głębokiej” staramy się nieść kaganek wiedzy i dobrego smaku. – Bardzo się cieszę. To dla mnie ogromne wyróżnienie – nie ukrywał radości Wojciech Harapkiewicz, Szef Kuchni Restauracji Babinicz w Szczawnie – Zdroju. – Czuję się zaszczycony i powiem szczerze, ogromnie zaskoczony – napisał Andrzej Polan. Laureatów i ich pierwsze wrażenia oraz relację z Gali przedstawimy w czerwcowym wydaniu „Poradnika Restauratora”.

her1

 NOMINACJE DO STATUETKI HERMESA „PORADNIKA RESTAURATORA” 2015
Restauracja Hotelowa:
• Restauracja Blow Up Hall 50/50, Poznań
• Restauracja Morellino Hotelu Głęboczek Vine Resort&SPA, Głęboczek
• Restauracja Mercato Hotelu Hilton Gdańsk
• Restauracja Horyzont w Hotelu Aquarius, Kołobrzeg
• Restauracja Przędzalnia w Fabryce Wełny Hotel & SPA, Pabianice

Restauracja z Renomą:
• Wodna Wieża, Pszczyna
• Enjoy.Restaurant, Poznań
• ZaKładka Food&Wine, Kraków
• Strefa, Warszawa
• Bulaj, Sopot

Restauracja z Tradycją:
• Folwark Ustronie, Słupia pod Bralinem
• Kafe Zielony Niedźwiedź, Warszawa
• A Nóż Widelec, Poznań
• Carska, Białowieża
• Babinicz, Szczawno-Zdrój

Sieć HoReCa:
• Express Kuchnia Marche
• Manekin
• Cukiernia Sowa
• Chłopskie Jadło
• North Fish

Osobowość Gastronomii:
• Andrzej Polan
• Janusz Profus
• Agata Wojda
• Joseph Seeletso
• Dariusz Struciński

Kapituła Hermesów Poradnika Restauratora 2015:
• Tadeusz Olszański, publicysta i krytyk kulinarny, autor felietonów w „Poradniku Restauratora”
• Joanna Ochniak, Prezes Fundacji Gastronomia na Obcasach, Przewodnicząca Komitetu Kobiet w Światowym Stowarzyszeniu Szefów Kuchni
• Beata Marcińczyk, redaktor naczelna „Poradnika Restauratora”