VII edycja Targów Expo Sweet 2015

W dniach od 22-26 lutego na terenie MT Targów w Warszawie odbyła się VII edycja Targów EXPO SWEET.  W tym roku Targi odwiedziły prawdziwe tłumy zwiedzających, w tym bardzo liczna grupa osób związana ściśle z branżą cukierniczo-gastronomiczną.

Zawodowcy mogli zaprezentować swoje umiejętności startując w licznych konkursach między innymi cukiernicy w eliminacjach do World Chocolate Masters, Lodziarze czy Carvingowcy.

W tym roku również na targi przybyła silna ekipa kucharzy, ponieważ odbywały się Mistrzostwa w Deserze Restauracyjnym. Prestiżu i wyjątkowości konkursów na pewno podkreślał fakt, że pierwszy raz otrzymały one rekomendacje Światowego Stowarzyszenia Kucharzy WACS.

expo1

 

 

 

Pierwszego dnia Targów Expo Sweet odbyły się krajowe eliminacje do konkursu World Chocolate Masters, jest to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów cukierniczych na świecie, cukiernicy z poszczególnych krajów, muszą przejść kwalifikacje krajowe, by móc wystartować w międzynarodowym Finale, który odbywa się w Paryżu. W polskich eliminacjach wystartowało czterech utalentowanych cukierników wśród nich : Tomasz Deker, Łukasz Anioł, Robert Główka i najmłodsza uczestniczka, jedyna kobieta Weronika Stimma.
Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu: eksponatu z czekolady, pralin, ciasta dnia i przekąski czekoladowej -„chocolate to go”, wszystkie prace nawiązywały do głównego tematu, czyli „inspirowane były naturą”, mogliśmy więc zobaczyć, praliny przypominające liście, jajka przepiórcze, czy ważki. Najbardziej okazale prezentowały się konkursowe rzeźby, które składały się z wielu elementów, były w najróżniejszych formach i wykonane były z różnych cukierniczych surowców.
Pracy zawodników przyglądało się i oceniało w pełni profesjonalne jury, w składzie : Przewodniczący Ramon Morato (Ramon Morató, Chocolate ) znakomity mistrz z Hiszpanii, niekwestionowany autorytet cukiernictwa, Paweł Oszczyk szefa kuchni restauracji La Rotisserie, Jean Christopher Duca mistrza cukiernictwa z Francji i w Niemczech oraz Theofidas Vafidas restaurator i ambasador kuchni greckiej.

Zwycięzcą został niezwykle skromny, ale bardzo utalentowany cukiernik z Pracowni Tortownia.pl Łukasz Anioł, który udowodnił że jest nie tylko najlepszy, ale posiada również wielkie serce do czekolady. Wzruszenia z wygranej nie kryła jego mentorka Bożena Sikoń– niekwestionowana mistrzyni cukiernictwa. Na drugim miejscu znalazł się Robert Główka. Jury nagrodziło również statuetkami zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Natomiast Tomasz Deker otrzymał specjalną nagrodę, którą przyznawali dziennikarze z branży za najlepszą rzeźbę i pralinę.

expo18

 

Drugi dzień należał do Carvingowców, najlepsi z najlepszych zjechali się do Warszawy, by pokazać swoje umiejętności w rzeźbieniu owoców i warzyw. Pierwsze prace zwiedzający mogli podziwiać już od rana, bowiem pierwsza konkurencja polegała na przygotowaniu gotowego już eksponatu, z najróżniejszych surowców i z wykorzystaniem dowolnych technik, warunkiem było nawiązanie do targów Expo Sweet. Następna konkurencja była już znacznie trudniejsza, tym razem głównym surowcem był arbuz, w którym należało wyrzeźbić logo EXPO SWEET. Na zadanie uczestnicy mieli dwie godziny. Żeby podnieść poziom trudności zawodnikom wprowadzono również trzecią konkurencje, tym razem sztafetę, która polegała na wyciągnięciu jednego elementu z pudełka Black Box, każdy zawodnik miał 6 minut na jego wyrzeźbienie, maksymalnie mógł wciągnąć 5 elementów i stworzyć z tego dowolną kompozycje, na wykonanie zadania była godzinna.

W jury zasiedli najlepsi w kraju carvingowcy : Paweł Sztanderski, Krzysztof Wierzba, Grzegorz Gniech, Marek Rybacki, Krzysztof Szulborski.

I miejsce zdobyła kobieta, niezwykle utalentowana i przeszczęśliwa Dominika Sadowska
II miejsce wywalczył Łukasz Szewczyk, zwycięzca wielu prestiżowych konkursów carvingowych, również zagranicznych
III miejsce Piotr Wasik, równie doświadczony carvingowiec, z sukcesami na kącie.

expo17
W tym samym czasie odbywały się Lodziarskie Mistrzostwa Polski „Expo Sweet”, w których startowało sześć ekip, uczestnicy musieli podczas trzech godzin przygotować cztery rodzaje lodów, w tym : lody waniliowe, sorbetowe, czekoladowe i autorskie. Gotowe lody umieszczano w specjalnej witrynie, a dodatkowo przygotowywano sześć równych udekorowanych porcji, które trafiały do oceny sędziów.
Zawodników oceniało jury składające się z profesjonalistów, pochodzących z różnych stron świata, Przewodniczącym był Michał Doroszkiewicz, Krzysztof Kalpec, Marek Sobkowiak, z Włoch Claudia Santoro i Felice Siccardi oraz gość specjalny z organizacji WACS, który przyjechał aż z Zimbabwe –Caroline Ruzariro Chidzomba. Jurorzy mogli skosztować m.in. lodów czekoladowych z kardamonem, sorbety porzeczkowo- grejpfrutowe, lody waniliowe z bazylią i żelką żurawinową lub lody z płatkami chili.

Najlepsze lody zrobił i zdobył I miejsce – Paweł Petrykowski, Przemysław Putynkowski, z Nestor S. C., zdobywając 3089 punkty. To już nie pierwszy tak wielki sukces Pawła Petrykowskiego, przypomnijmy że dwa lata temu wygrał startując u boku znanego szefa kuchni Rafała Godziemskiego polskie eliminacje do WCAS Global Chefs Challenge.
II miejsce zdobyła Katarzyna Chudy, Michał Okniński , T. Deker Patissier & Chocolatier S.C.-3002 punkty
III miejsce trafiło do Karoliny Nowickiej, Renaty Kujawa z Cukierni Lukrecja – 737 punkty

expo15

W tym roku konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników, ilość zgłoszeń przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów, aby iść temu naprzeciw, postanowiono zwiększyć ilość startujących ekip z dwunastu, na osiemnaście.
Jak trudne zadanie czekało zawodników, nie trudno się domyśleć, każdy kto chodź raz przygotowywał współczesny deser restauracyjny wie, że to nie łatwa sztuka, liczy się przede wszystkim technika, dokładność i znajomość produktów, jakakolwiek pomyłka potrafi zniszczyć efekt końcowy.
Skąd pomysł na zorganizowanie takiego konkursu podczas targów Expo Sweet ? Organizatorzy chcą w ten sposób przybliżyć branżę gastronomiczną do cukiernictwa. Deser restauracyjny przeżywa teraz na świecie prawdziwy renesans, kucharze i cukiernicy pracujący w lokalach gastronomicznych odbywają szereg szkoleń, by móc stworzyć prawdziwe dzieło cukiernicze, również organizowane konkursy kulinarne w naszym kraju zmieniły swoje zasady i coraz częściej pojawia się w nich, jako dodatkowa konkurencja – deser.

Zawodników oceniało jury w składzie: Przewodnicząca- Bożena Sikoń, Tomasz Deker, Jarosław Uściński, Dariusz Struciński, Grzegrz Labuda, Ryszard Wawrzyniak i w roli obserwatora WACS – Joanna Ochniak Przewodnicząca Women in WACS.
Podczas konkursu główna rolę odgrywały polskie jabłka, zawodnicy mogli sami wybrać najlepszą dla nich odmianę, a dzięki hojności sadowników, część przepysznych owoców trafiła do publiczności, można było skosztować m.in. słodkiego Championa, Rubina, Galę, Lobo, czy Golden Delicious.

Zwycięski deser to kombinacja kilku składnikowa, gdzie najważniejszą rolę odgrywa smak, było to : ciasto z białej czekolady z gałką muszkatołową, ciastko brandy snaps, pałeczki jabłkowe, galaretka z rokitnika z sokiem z brzozy, galaretka z selera, sorbet jabłkowy, sos karmelowy, krem z paloną czekoladą i dekoracyjny karmel. Deser był oparty na filozofii jaką wykłada barcelońska szkoła cukiernicza Espai Sucre, bowiem zwycięzca konkursu Michał Wiśniewski kilka miesięcy temu ukończył w niej profesjonale szkolenie.

expo7

A tak prezentowały się oficjalne wyniki :
I miejsce – Michał Wiśniewski, Marcin Świerkosz, Hotel Haffner **** -1464 punkty

II miejsce – Arkadiusz Kruszik, Maksymilian Krupa, Restauracja Dinette -1404 punkty
III miejsce – Konrad Korszla, Sebastian Stempak, Hotel Stary Restauracja Trzy Rybki-1320 punkty

expo13

Ostatni dzień Targów Expo Sweet należał do młodzieży szkół spożywczo -gastronomicznych, którzy startowali w Mistrzostwach Polski Uczniów Szkół Cukierniczych „Expo Sweet”2015. Konkurs ma na celu promowanie wśród osób młodych zawodu cukiernika i piekarza.
Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu w ciągu trzech godzin tortu okolicznościowego o dowolnym kształcie oraz sześć porcji deseru na talerzu.
Startująca młodzież była mocno dopingowana przez swoich kolegów, którzy licznie przybyli do targowej hali. Po kilku godzinach wytężonej pracy ogłoszono wyniki:
I miejsce zdobyła Anna Bałos i Konrad Stanaszek z Zespołu Szkół im. W. Witosa – Sucha Beskidzka- zdobyli 3471 punkty
II miejsce trafiło do Marty Król, Karola Płachta z Zasadniczej Szkoły Zawodowej START w Bydgoszczy- 3282 punktów
III miejsce wywalczyła Martyna Pawlak i Anna Zielnik, z Zespołu Szkół Gastronomiczno- Spożywczych w Olsztynie- 3182 punktów

expo25
Podano też zwycięzcę Międzynarodowego Konkursu – Wystawy Tortów Okolicznościowych „Expo Sweet 2015”, torty inspirowane sukniami, o dowolnej formie, kształcie były tak piękne, że przyciągały tłumy odwiedzających targi. Konkursowe Jury nie miało łatwego zadania, naprawdę trudno było wybrać ten najpiękniejszy, zasada jest jedna konkursowy tort powinien wzbudzać emocje. Zwyciężył tort Damiana Wiśniewskiego z Piekarni- Cukierni Łubowski z Lubińca, inspirowany Japonią, w pracy można było „zobaczyć cesarski złoty pawilon który faktycznie znajduje się w Japonii w Kyoto, został on odwzorowany ze szczegółami , mitologicznego japońskiego smoka i zwieńczenie góry czyli wierna kopia zbroi Ody Nobunagi , który był ważną postacią w historii Japonii. Całość nawiązywała również do kodeksu Bushido czyli siedmiu zasad etyki samurajskiej”.
expo2
II miejsce zdobyła Weronika Cichosz z Piekarni i Cukierni Bernard i Jacek Jarzębińscy, Kościerzyna
III miejsce wywalczyła Katarzyna Muszyńska, Cake Design, JózefosławZ myślą o profesjonalnych zwiedzających targi Expo Sweet przygotowały bogatą ofertę warsztatową, degustacyjną i szkoleniową. Można było uczestniczyć w licznych seminariach organizowanych praktycznie każdego dnia, w których poruszano najróżniejsze tematy np. jak znakować żywność, w jaki sposób obniżyć food cost, czy w jaki sposób uchronić się przed nieuczciwym kontrahentem. Seminarium25% Food Cost= Zysk, poprowadziła Joanna Ochniak Przewodnicząca Women in Wacs wspólnie z Piotrem Rogowskim doradcą finansowym z firmy V4B.pl.

expo6
Gastronomia na Obcasach miała nad szkoleniem patronat merytoryczny.