PROWADŹ DOCHODOWY BIZNES, A NIE TYLKO RESTAURACJĘ!

 

Proste sposoby na osiągniecie wysokiego zysku w Restauracji.
 
25 marca 2015 roku
w godzinach 14.30 – 16.00
Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ulicy Marsa 56C w Warszawie.
Seminarium skierowane jest przede wszystkim do Restauratorów z doświadczeniem, a także dla tych którzy dopiero zamierzają otworzyć swój biznes restauracyjny.
  W trakcie wykładu poruszone zostaną zagadnienia takie jak:
– Które menu jest bardziej opłacalne – stek czy schabowy?
– Jak wprowadzić system prowizyjny, który podwyższy obroty, a  jednocześnie ograniczy nadużycia.
– Mity i fakty na temat FoodCost – czy istnieje idealne menu ?
– Błędy i zagrożenia fiskalne oraz wiele innych aspektów i rozwiązań, których zastosowanie nie tylko podwyższy obroty, ale również pozwoli  na wyjście z kryzysu lokalom gastronomicznym odpowiadając na słynne już pytanie „Gdzie są te pieniądze? !”.
Prelegent
Piotr Rogowski -Doradca finansowy przy stałej współpracy z ponad 50 lokalami gastronomicznymi w Polsce. Pełniąc funkcje managera zewnętrznego, jest często pomostem pomiędzy inwestorem i szefem kuchni. Zarządza poprzez cyfry, jasno pokazując, jak uniknąć kłopotów finansowych i sprawnie zoptymalizować koszty. Dzięki swoim działaniom wyprowadził z kryzysu wiele lokali, które do dzisiaj monitoruje
Prowadzenie:
Joanna Ochniak –  Ekspert w dziedzinie marketingu,  Przewodnicząca Komitetu Kobiet w Światowym Stowarzyszeniu Szefów Kuchni (Women in WACS), organizatorka szkoleń dla pracowników branży gastronomicznej w krajach Unii Europejskiej oraz inicjatorka Fundacji Gastronomii na Obcasach.
Więcej na stronie www.papaja.pl i www.gastronomianaobcasach.com.pl
750x100_eurogastro_v2

Zapraszamy do zapisywanie się na seminarium szkoleniowe, które odbędą się podczas Targów EuroGastro w Warszawie. 
W dniu 25.03.2015 r (pierwszy dzień targów) w godz. od 14.30 – 16.00

Wstęp na wszystkie seminarium jest bezpłatny, ale wymaga dokonania rezerwacji miejsca. Seminarium odbędzie się w sali konferencyjnej na 1-szym piętrze.
Prosimy o wysłanie swojego zgłoszenia (imię i nazwisko) na
e-mail : redakcja@papaja.pl, w tytule wpisując seminarium EuroGastro .
UWAGA: seminarium odbędzie się na terenie Targów EuroGastro, na które obowiązuje oddzielna rejestracja. Można dokonać jej na miejscu lub on-line na www.eurogastro.com.pl/rejestracja (rejestracja on-line będzie aktywna do 23 marca 2015)