Trendy kulinarne na 2015 według Joanny Ochniak

Tym razem trendy przewiduje Joanna Ochniak. Ekspert w dziedzinie marketingu, a także Przewodnicząca Komitetu Kobiet w Światowym Stowarzyszeniu Szefów Kuchni (Women in WACS), organizatorka szkoleń dla pracowników branży gastronomicznej w krajach Unii Europejskiej oraz inicjatorka Fundacji Gastronomii na Obcasach.

Konkretny Szef Kuchni. Coraz więcej Polaków zacznie odwiedzać restauracje prowadzone przez konkretnych szefów kuchni: znanych nie tylko z imienia i nazwiska, ale przede wszystkim ze stylu, osiągnięć w branży, autorskiej kuchni i profesjonalizmu. Pomocne w tym będą pojawiające się na rynku wydawniczym przewodniki oraz publikacje w mediach.

bJoannaOchniakstudia

 

Kobiety zaczną budować swoją markę. Wzrośnie pozycja kobiet – Szefowych Kuchni w branży. Głównie stanie się tak z powodu ich osobistego zaangażowania oraz prowadzenia świadomych działań na rzecz kształtowania wizerunku profesjonalistek!

Regionalizacja w kuchni. To kontynuacja trendu z 2014 roku, polegająca na odkrywaniu i popularyzacji regionalnych, tradycyjnych produktów i receptur. Kuchnia regionalna w autorskiej interpretacji szefów kuchni stanie się dobrem narodowym i wizytówką Polski na arenie międzynarodowej. To zdecydowanie najlepszy czas na kształtowanie wizerunku kuchni polskiej jako najstarszej polskiej marki.

Lokalne napoje. Wzrośnie popularność tradycyjnych, narodowych, często zapomnianych trunków, takich jak piwa z prywatnych, małych warzelni, nalewek, win czy miodów pitnych oraz kompotów i lemoniad. Najważniejsze, że będą powstawać ze świeżych, regionalnych produktów i w tradycyjny sposób.

Odkrywanie nowych smaków. Nowy trend łączenia słodkiego ze słonym, korzennego czy pikantnym ściśle wiązać się będzie z poszukiwaniem nowego smaku – umami, inaczej zwanego „piątym smakiem”. Prawdziwą rewolucję w kombinacji smaków dostrzeżemy w menu deserowym.

Szybkie i zdrowe jedzenie. W opozycji do najpopularniejszych w naszym kraju fast foodów oraz w celu poszukiwania dodatkowych środków na utrzymanie luksusowych restauracji aspirujących do gwiazdek, szefowie kuchni będą coraz częściej firmować swoim nazwiskiem lokale tzw. małej gastronomii, podkreślając walory zdrowotne i świeżość serwowanych w nich dań i przekąsek. Taki trend niesie nadzieję na szybką poprawę jakości dań serwowanych przy trasach, na dworcach i w środkach komunikacji publicznej.

Restauracje w ekskluzywnych butikach. Z uwagi na wzrost sprzedaży luksusowych produktów drogą internetową, eleganckie butiki oraz salony mody będą wprowadzać dodatkowe usługi, w tym najpopularniejsze okażą się usługi gastronomiczne. Wzorem czołowych, światowych projektantów mody takich jak Ralph Lauren, Giorgio Armani, Roberto Cavalli należy oczekiwać restauracji powstających w kooperacji z czołowymi polskimi projektantami mody. Połączenie stylu i kreatywności projektantów oraz umiejętności szefów kuchni może naprawdę zaskoczyć gości, a także kulinarnych blogerów. Tym samym wzrośnie w Polsce znaczenie tzw. food design.

Rozwój neurogastronomii. Smak potraw nie zależy wyłącznie od użytych w nich przypraw, lecz także od innych, wydawałoby się niezwiązanych z jedzeniem rzeczy. Neurogastronomia to nauka o manipulowaniu percepcją potraw. Przykład: deser serwowany na białym, okrągłym talerzu wydaje się być słodszy od deseru na czarnym i kwadratowym. Wina z kolei są słodsze, gdy spożywamy je przy czerwonym świetle. Taka wiedza pozwoli restauracjom na „eksperymentowanie” na gościach formą podania, światłem, zapachem i kolorami oraz jeszcze mocniejsze wpływanie na wyobrażenie o smaku potrawy. Korzyści? Np. mniejsze spożycie cukrów – a dzięki temu walka z otyłością!

Rezerwacje stolików. Coraz powszechniejsze i w dobrym tonie stanie się korzystanie z systemu rezerwacji stolików: osobiście, telefonicznie czy on-line. Restauracjom ułatwi to robienie zakupów, serwowanie dań ze świeżych produktów oraz właściwe planowanie zatrudnienia i czasu pracy załogi – co niewątpliwie wpłynie na ich rentowność. Taki system wymusza jednak podwyższenie jakości obsługi gości i dbanie o odpowiednie systemy komunikacji z rynkiem.

Lokale przyjazne rodzinom. Liczne alergie oraz otyłość dziecięca zmusza rodziców do zmiany stylu życia i sposobu odżywiania młodego pokolenia. Taki trend domaga się od właścicieli lokali przygotowania oferty skierowanej do dzieci. Nie wystarczą już tylko kąciki zabaw w rogu lokalu, ale przede wszystkim liczyć się będzie jakość, odpowiednie zbilansowanie oraz urozmaicenie menu dziecięcego.

Pani Joanna życzy wszystkim, aby ten rok przyniósł wiele pozytywnych niespodzianek, nie tylko pod względem kulinarnym.

źródło: http://soperlage.com