Kujawsko-Pomorskie Potyczki Kulnarne

W miniony czwartek (13.11) odbył się najstarszy konkurs kulinarny w regionie Kujawsko- Pomorskie Potyczki Kulinarne, którego organizatorem i pomysłodawcą jest szef kuchni Hotelu City w Bydgoszczy Dariusz Gwiazda.

Tematem dwunastej edycji była polędwica wołowa firmy Sokołów. Startujący musieli ciągu 1 godz. 15 min. przygotować sześć porcji dania głównego, z użyciem głównego składnika, pozostałe elementy były dowolne.

bs93

Do konkursu zakwalifikowało się dwunastu zawodników, którzy walczyli nie tylko o statuetkę Prezydenta Miasta Bydgoszczy, ale też o uzyskanie nominacji do półfinału KPP 2015, wśród nich znaleźli się:
– Paweł Kubera – Pałac Jaśminowy Batorowo
– Rafał Budzyński – Hotel Słoneczny Młyn Bydgoszcz
–  Krzysztof Borowiak _Enjoy. Restaurant Poznań
–  Dariusz Kuduk – Hotel Grand -Sal Wieliczka
–  Przemysław Linek- Hotel Sofitel Victoria Warszawa
– Mariusz Kowalkowski – Regionalne Warzelnie Piwa Bydgoszcz
 – Adam Lubomski – Hotel Va Bank Golub Dobrzyń
 –  Sławomir Miotk – Hotel Stary Browar Kościerzyna
 – Daniel Olas -Hotel Wellness Pro-Vita Kołobrzeg
 – Tomasz Marut -City Hotel Bydgoszcz
 – Dominik Powstański -Warto nad Wartą Poznań
 – Michał Trukawka – Hotel Westin Warszawa

bs73
Oceny konkursowych dań podjęli się profesjonalni kucharze w składzie: niezmiennie od wielu lat Przewodniczący Jury Tomasz Szymański, Paweł Oszczyk, Wiesław Bober i Andrzej Jakomuski. Jurorzy oceniali smak, technikę, wykorzystanie produktów, prawidłową obróbkę oraz aranżacje na talerzu. Zgodnie przyznali, że w daniach nie brakowało pomysłowości i ciekawych połączeń np. polędwicy w otulinie z kraba, użycie konfitury z dyni sosem czekoladowym i kozim serem, puree z jarmużu, czy terriny z kaszy jaglanej.
Wieczorem odbyła się uroczysta gala, podczas której poznano zwycięzców, ceremonię wręczenia poprowadziła Joanna Ochniak Przedstawicielka Women in WACS.
Decyzją jury:
I miejsce zdobył Daniel Olas z Hotelu Wellness Pro-Vita w Kołobrzegu.Zwycięzca otrzymał statuetkę Bydgoskiej Łuczniczki ufundowaną przez Prezydenta Miasta oraz nominację do półfinału KPP, którą wręczyła Donata Paszkiewicz z MTP.

bs87
II miejsce zajął Michał Trukawka z Hotelu Westin -Warszawa,
III miejsce Dariusz Kuduk – Hotel Grand -Sal Wieliczka 

bs88

Zapraszamy już na kolejną edycję konkursu Kujawsko-Pomorskie Potyczki Kulinarne do Bydgoszczy, który z roku na rok, podnosi swój prestiż, już dwóch zwycięzców tego konkursu otrzymało statuetkę Kulinarnego Pucharu Polski i wierzymy, że w końcu uda się to Danielowi Olas ! 

bs94m