Wielkopolski Kucharz Roku 2014. Konkurs im. Rafała Jelewskiego

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie kulinarnym „Wielkopolski Kucharz Roku 2014. Konkurs im. Rafała Jelewskiego”, który odbędzie się dnia 20 czerwca 2014 r. w IBB Andersia Hotel w Poznaniu.
Konkurs otrzymał nominację do półfinału Kulinarnego Pucharu Polski 2014. Uzyskał również patronat Wielkopolskiej Izby Gastronomicznej, Fundacji Gastronomia na Obcasach, Światowego Stowarzyszenia Szefów Kuchni inicjatywa Women in WACS oraz Stowarzyszenia Polskich Barmanów region Wielkopolska.
Celem Konkursu jest odkrywanie, poznanie i zaprezentowanie kulinarnych tradycji Wielkopolski w jej współczesnej aranżacji, zgodnej z obowiązującymi światowymi trendami, jak również stworzenie okazji do spotkania kucharzy, wymiany poglądów i porównania profesjonalnych umiejętności.

Idea konkursu zrodziła się na znak pamięci o wybitnym szefie kuchni śp. Rafale Jelewskim(1970 – 2013) – kucharzu z sukcesami, doskonałym warsztatem i wybitnym wyczuciem smaku. Rafał Jelewski brał udział w wielu prestiżowych wydarzeniach kulinarnych w Polsce i na świecie, a przede wszystkim reprezentował nasz kraj w finale konkursu Bocuse d’Or 2011 w Lyonie.

Według Rafała Jelewskiego najlepszą kuchnię cechuje: „Prostota – ma bowiem wiele uroku i potrafi inspirować do pracy na najwyższym poziomie… Najlepszą kuchnię tworzy się z produktów dostępnych na wyciągnięcie ręki. Kupując regionalnie, tworzymy rynek produktów”. 

Do konkursu zachęcamy wszystkich wielkopolskich kreatorów smaku, pasjonatów wiernych kulinarnym tradycjom regionu – szefów kuchni i kucharzy, którzy nie boją się kulinarnej rywalizacji, a traktują ją przede wszystkim jako swoisty trening umiejętności praktycznych i osobowości. Takich wyzwań nie bał się nigdy śp. Rafał Jelewski. Wierzymy, że Konkurs pod Jego patronatem będzie okazją do odkrycia wielu utalentowanych, ambitnych i nie obawiających się żadnych zawodowych konfrontacji kucharzy z Wielkopolski.
Przygotować należy jedno główne danie z wykorzystaniem następujących składników:kurczak zagrodowy, serca kurze, ziemniaki młode oraz porzeczki (w Wielkopolsce zwane świętojankami).

W wyniku eliminacji do Konkursu Wielkopolski Kucharz Roku. Konkurs im. Rafała Jelewskiego zakwalifikowali się:

1. Agnieszka Triebs – Olandia Prusim
2. Mariusz Kucharczak – Novotel Centrum Poznań
3. Paweł Wojtysiak – Hotel Park Poznań
4 Borys Sikorski -. City Park Hotel & Residence Poznań
5. Wojciech Bednarek – Restauracja „Margeritta” Września
6. Piotr Mielczarek – Bistro la Passion Poznań
7 Paweł Kubera -. Don Giovanni Trattoria Śrem
8. Maciej Woźniak – Kortowo Luboń
9. Bartosz Gawroński – Sheraton Hotel Poznań
10. Paweł Powroźnik – Ostoja Smaku Perzów
11. Filip Kaczmarski – Restauracja Piano Bar Poznań
12. Bartosz Budzyński Hotel Brovaria Poznań

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za chęć i gotowość rywalizacji oraz życzymy powodzenia!

Kapituła Konkursu 
Barbara Surma
Joanna Ochniak
Dominik Brodziak

W sprawach konkursu można również kontaktować się z Joanną Ochniak:
e-mail: joannaochniak@wp.pl,  tel. 535 55 48 98

To niezwykłe kulinarne wydarzenie ma również na celu zjednoczenie środowiska kucharskiego, dlatego poza samym konkursem planowanych jest wiele dodatkowych atrakcji: „Parada Kucharzy” ulicami centrum Poznania, pokazy kulinarne i barmańskie,Konkurs Kompotu i Lemoniady, konferencja „Szanse i zagrożenia dla rozwoju poznańskiej gastronomii” oraz uroczysta gala wręczenia nagród.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia  udziału w tym niecodziennym święcie wielkopolskich kucharzy.
Szczegółowy program wydarzenia przedstawimy wkrótce.
Kapituła Konkursu
Barbara Surma
Joanna Ochniak
logobond102winterhalterlogokuchnieswiatawoseba-1