Światowy Kongres Tradycji Kulinarnych w Bukareszcie

W dniach 13 – 17 marca 2014 w Bukareszcie/ Rumunia odbył się Światowy Kongres Tradycji Kulinarnych, w którym uczestniczyło 37 delegacji z całego świata w tym z Polski Japonii, Meksyku, USA, Kanady, Malezji, Tunezji, Izraela, Korei Płd., Uzbekistanu, Albanii i innych. Honorowy patronat nad Kongresem objęło Światowe Stowarzyszenie Szefów Kuchni (WACS). Podczas czterech dni Kongresu ponad 200 szefów kuchni i cukierników prezentowało swoje tradycyjne dania i desery w ramach kulinarnych pokazów i prelekcji.

SONY DSC

SONY DSC

Polskę na Kongresie reprezentowali Joanna Ochniak – inicjatorka „Gastronomii na Obcasach”, Przewodnicząca Kobiet w Światowym Stowarzyszeniu Szefów Kuchni (Women in WACS), organizator szkoleń dla kadr polskiej gastronomii, Marcin Budynek – szef kuchni i dyrektor gastronomii w hotelu Warszawa w Augustowie, manager, juror i laureat wielu konkursów kulinarnych oraz Paweł Mieszała – mistrz cukiernictwa, trener w Akademii Zeelandia w Tarnowie Podgórnym.

SONY DSC

Pomysłodawczynią wydarzenia była Iulia Dragut (Prezes Asociata Culturala Euro Est Alternativ w Rumunii, członek inicjatywy Women in WACS, która postanowiła zorganizować zjazd szefów kuchni i cukierników z całego świata, a efektem materialnym tego spotkania będzie publikacja pierwszej w historii Encyklopedii Światowych Tradycji Kulinarnych, wydanej na the World Culinary Cup 2014 w Luksemburgu.

SONY DSC

Polska delegacja przygotowała do Encyklopedii następujące dania:

Przystawka – Pierogi z wędzonym węgorzem i rydzami podane z sosem z raków i botwinki

Danie główne – Polędwica z sarny w otulinie z kaszy gryczanej i grzybów z sosem na kawie z żołędzi dębowych i czekoladzie

Deser – Rogale Marcińskie

SONY DSC

SONY DSC

W programie Kongresu poza prezentacją kuchni narodów została przybliżona uczestnikom rumuńska kultura kulinarna bazująca na tradycyjnych produktach, odbyły się liczne konkursy (black box, pizzy, kuchni rumuńskiej i inne), spotkanie szefowych kuchni uczestniczących w Kongresie, Parada Szefów Kuchni ulicami Bukaresztu oraz bal w strojach ludowych.

SONY DSC

SONY DSC

Wsparcia i pomocy w realizacji wyjazdu na Światowy Kongres Tradycji Kulinarnych udzieliły polskiej delegacji: Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Gastronomia na Obcasach, Akademia Marcina Budynka, Pamapol i Fusion Gusto.
logo -rumunia