Kulinarny Talent Roku w obecności pań jurorek !

Drugiego dnia Targów EuroGastro w Warszawie odbył się konkurs kulinarny ” Kulinarny Talent Roku” – Roberta Sowy, przeznaczony dla młodych i ambitnych kucharzy (do 23 roku życia).

Dzięki przyjętej formule uczestnicy mogą zaskoczyć finezją i pomysłowością. Wyznacznikami ich pracy są innowacyjność i umiejętność twórczego łączenia składników i smaków. Tym samym konkurs staje się sposobem na poszukiwanie nowych kierunków w gastronomii. Przyświeca mu również bardzo istotny cel, bo jednym z zamierzeń projektu jest zachęcenie młodych ludzi do tego, by rozwijali się zawodowo i poznawali nowe trendy  kulinarne.

asia7

Celem głównym konkursu jest wykazanie się umiejętnością przygotowania ciekawych dań, które powinny być oryginalne pod względem smaku, a jednocześnie eleganckie i wykwintne oraz muszą zawierać wszystkie określone w regulaminie produkty obowiązkowe.

asia10

Po raz pierwszy w historii konkursu w jury technicznym zasiadły same panie :Joanna Ochniak, Iwona Niemczewska, Liliana Filipiak i Kazimiera Staszewska, nie zabrakło również jury degustacyjnego składające się z osób znanych i popularnych, takich jak : Joanna Racewicz, Monika Jarosińska, Filip Bajon, Jacek Kret i dr n. med. Michał Michalik.

asia5

Decyzją sędziów:
1 miejsce zdobył Paweł Witek (Zespół Szkół Gastronomicznych Warszawa, ul. Poznańska; osoba rekomendująca: Aneta Czarnota-Kołcoń), który przygotował łososia w trzech odsłonach: w soku z buraka z granitą szpinakową, z ogórkiem kompresowanym, pianą z ogórka i granolą z anchois oraz wędzonego dymem z pianą chrzanową i jadalną ziemią na pumperniklu.
Warto podkreślić, że był to najmłodszy uczestnik konkursu.

asia9

2 miejsce zajął Marek Ciureja
(Restauracja Pałacu Mierzęcin Wellness&Spa; szef rekomendujący: Paweł Salamon) za intermezzo z łososia podwędzane w jaśminie z mini sałatką, strączkami i pianką owocową.
3 miejsce przypadło Jarosławowi Kowalewskiemu (Mamaison Hotel Le Regina Warszawa; szef rekomendujący: Paweł Oszczyk), który przygotował łososia sous-vide z sosem imbirowo-wiśniowym, ravioli z krewetką pod pianą z bisque, musem z marchewki, orientalną kapustą i jabłkiem w pięciu smakach.

asia4

Uczestników oceniało w tym roku Jury profesjonalne w składzie:
Joanna Ochniak – ekspertka z dziedzinie marketingu w gastronomii, Przewodnicząca Komitetu Kobiet w Światowym Stowarzyszeniu Szefów Kuchni (Women in WACS), organizatorka szkoleń dla kadr branży gastronomicznej na terenie całej UE, inicjatorka “Gastronomii na Obcasach”, działającej na rzecz kobiet pracujących w branży gastronomicznej, aktywna propagatorka wielu inicjatyw realizowanych w ramach branży w kraju i zagranicą.
– Iwona Niemczewska – szef kuchni i właściciel restauracji „Z Drugiej Strony Lustra” w Szczecinie. Jest z wykształcenia prawnikiem oraz kucharzem i cukiernikiem z dyplomami szkół Le Cordon Bleu w Londynie i Paul Bocuse Instutut w Ecully.
– Liliana Filipiak – właścicielka i szefowa kuchni Restauracji Lili w Łodzi. Jest laureatką selekcji Bocuse d’Or Poland, zwyciężyła też kilkakrotnie w Festiwalu Dobrego Smaku w Łodzi. Popularność zyskała dzięki udziale w pierwszej polskiej edycji programu kulinarnego TOP CHEF.
– Kazimiera Staszel – szefowa kuchni w *****Hotelu Villa Marilor w Zakopanem, góralka z krwi i kości. Wystąpiła w filmie promującym polską kuchnię góralską w Projekcie UE Tatry, uczestniczyła również w World Culinary Cup 2010 w Luksemburgu. Aktywnie włącza się akcje promujące region Podhala.

asiaoraz Jury degustacyjne obradujące w składzie:
Joanna Racewicz – dziennikarka telewizyjna
Monika Jarosińska – aktorka i piosenkarka
– Filip Bajon – jeden z najwybitniejszych scenarzystów i reżyserów współczesnego kina polskiego.
– Jacek Kret – muzyk, puzonista zespołu Poparzeni Kawą Trzy
– dr n. med. Michał Michalik – specjalista otolarygologii chirurgii głowy i szyi. Właściciel kliniki MML w Warszawie przy ulicy Bagno 2, której zespół medyczny opiekuje się m.in. głosami wielu ludzi polskiej sceny kultury. Szanowany i ceniony otolaryngolog – pasjonat swojego zawodu, człowiek o pogodnym usposobieniu.

asia6
asia2

Nadzór nad Jury technicznym i degustacyjnym sprawował Konrad Birek – Szef Kuchni Restauracji Sowa & Przyjaciele i Studia Kulinarnego Roberta Sowy.
Finaliści konkursu prezentowali swoje potrawy na talerzach z serii Affinity firmy Villeroy&Boch. Wszyscy uczestnicy wystąpili w autorskich strojach konkursowych zaprojektowanych i przygotowanych przez firmę CHEMAN.
Zwycięzca zyskał miano „Kulinarnego Talentu 2014” i odjechał najnowszym modelem Mercedesa z salonu Auto Idea w Łomiankach!

asia8

Zwieńczeniem szóstej edycji konkursu Kulinarny Talent był piękny i pyszny tort w kształcie, a jakże – Sowy), przygotowany przez Tomka Dekera.

asia3