Joanna Ochniak w jury XII Międzynarodowego Festiwalu Gastronomicznego w Turcji

W dniach 12-15 lutego 2014 r. w Istambule (Turcja) odbyła się 12-sta edycja Międzynarodowego Festiwalu Gastronomicznego, którego głównym organizatorem była Turecka Federacja Szefów Kuchni COCFED oficjalny członek WACS. Polskę na tych mistrzostwach w charakterze jurora reprezentowała Joanna Ochniak (przewodnicząca Kobiet w WACS, prezes Fundacji Gastronomia na Obcasach). Zaproszenie p. Joanny Ochniak było gestem przyjaźni tureckich szefów kuchni i Ambasady Tureckiej w Polsce w roku obchodów 600-lecia stosunków dyplomatycznych polsko – tureckich.

Podczas czterech dni Konkursu odbył się prawdziwy festiwal kulinarny, w którym uczestniczyli uczniowie szkół gastronomicznych, zawodowi kucharze (startujący indywidualnie i w drużynach) cukiernicy i mistrzowie carvingu. Łącznie uczestnicy mogli wziąć udział w 42 kategoriach konkursowych, a oceniało ich 65 jurorów z Turcji i zaproszonych z zagranicy.

TurcjaJoannaOchniak
Jedną z najbardziej interesujących konkurencji był start niepełnosprawnych dzieci z całej Turcji. Okazuje się, że to jedyny kraj europejski, w którym organizuje się narodowe mistrzostwa kulinarne dla dzieci ze szkół specjalnych. Wiele radości przyniosło jurorom obserwowanie dzieci zmagających się z kulinarnymi zadaniami i cieszących się z otrzymanych medali.

zawodniczkazChorwacjizdobywczyniGrandPrixkonkursu
Przykład godny naśladowania również w naszym kraju. Miłym zaskoczeniem był również start w konkursie 82-letniej szefowej kuchni z południa Turcji, wystartowała w kategorii menu Walentynkowe.

Znajstarszauczestniczkaknkursu
Ogółem w Międzynarodowym Festiwalu Gastronomicznym w Turcji uczestniczyli zawodnicy z 33 krajów ze wszystkich kontynentów oraz 22 międzynarodowych jurorów z 18 krajów.

zawodniczkazTurcjiZawodniczkazUSA
Przy konkursie odbywały się targi gastronomiczne oraz liczne pokazy kulinarne w wykonaniu tureckich kulinarnych gwiazd oraz zaproszonych z zagranicy gości – szefów kuchni. Całe mistrzostwa choć wyczerpujące to jednak przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze i były okazją do zawarcia nowych przyjaźni oraz międzynarodowej wymiany doświadczeń. Obecnie kucharze ze świata oczekują zaproszenia do Polski na podobne kulinarne wydarzenie.

zawodniczkazrzeźba
„Zainteresowanie naszym krajem od 2012 roku niebywale wzrosło i chęć przyjazdu na międzynarodowy konkurs deklarują kucharze z całego świata. Czas o tym poważnie pomyśleć i zabrać się za organizację I Międzynarodowego Festiwalu Gastronomicznego w Polsce. Póki co serdecznie polecam polskim uczniom szkół gastronomicznych oraz profesjonalistom, aby spróbowali swoich sił w przyszłorocznej edycji konkursu w Turcji”– zachęca Joanna Ochniak.

instabul