Joanna Ochniak zachęca do poznawania Smaków Pradoliny Łeby

„Z radością zapraszam w kulinarną podróż po Pradolinie Łeby. Zachęcam do wspólnego odkrywania i poznawania wyjątkowych smaków, miejsc i ludzi wciąż kultywujących regionalnej tradycji.

Kuchnia Pradoliny Łeby zmienia się wraz z sezonem, co wpływa na jej wielobarwność, bogactwo smaków i niepowtarzalną świeżość. Potrafi przywołać najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, czy pierwsze urlopy nad polskim morzem (..)
To też kuchnia, która zabiera nas w długie jesienno -zimowe wieczory do kuchennej izby wypełnionej zapachami i ciepłem z pieca, gdy za oknem ciemno i hula nadmorski wiatr.”

smaki pradoliny leby
15 grudnia 2013 r. w Luzinie odbyła się oficjalna premiera książki Smaki Pradoliny Łeby”, podczas której zaproszeni goście degustowali regionalne potrawy przygotowane przez gospodynie wiejskie.

Odbył się również pokaz świąteczno -kulinarny. Autorskie menu zaprezentowała Joanna Ochniak Przewodnicząca Women in WACS , a asystował jej kucharz młodego pokolenia Dawid Matz. Przygotowano m.in. skandynawski przysmak Gravadlax, Sandacza Wigilijnego, Świąteczne Markizy i Grzane wino z czekoladą.

smaki2

smaki1

Celem publikacji jest przedstawienie bogatej oferty kulinarnej regionu. Lokalna Grupa Rybacka „Pradolina Łeby” pozyskała europejskie środki z Programu Operacyjnego w ramach Europejskiego Funduszu Rybackiego.

smakipradoliny