Prezes WACS – Gissur Gudmundsson na Kulinarny Pucharze Polski

25 września br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozstrzygnięto najważniejszy konkurs dla profesjonalnych mistrzów smaku – Kulinarny Puchar Polski. Spośród dziesięciu drużyn, rywalizujących w Finale, na najwyższym podium stanęli Jakub Walczak oraz Tomasz Zdrenka z poznańskiej restauracji Platinum Palace Residence.

ar1
Na polskiej mapie kulinarnej co roku odbywa się kilkadziesiąt ogólnopolskich i regionalnych konkursów kulinarnych, z których tym najważniejszym i skupiającym całe środowisko gastronomiczne jest Kulinarny Puchar Polski.
Do półfinałowych rozgrywek w dniu 24 września weszło 14 drużyn. Zadaniem każdej z nich było przygotowanie podczas 45 minut przystawki na podstawie specjalnie stworzonej na konkurs receptury oraz na bazie składników obowiązkowych, wśród których w tym roku znalazły się: kalmar, jogurt naturalny gęsty oraz pomarańcza. Jury Półfinału, składające się z kulinarnych autorytetów polskiej gastronomii, spotkało się z bardzo wysokim poziomem serwowanych dań i do Finału nominowało aż 10 drużyn.

ar3
Zmagania w Finale Kulinarnego Pucharu Polski 2013 to danie główne oparte o comber z sarny, kaszę jaglaną oraz gorzką czekoladę. Zasiadający w jury Finału sędziowie, reprezentujący zagraniczne środowisko kulinarne, zasmakowali w międzynarodowym poziomie dań głównych, przygotowanych przez polskich młodych szefów kuchni.
Na podium stanąć mogły jednak trzy drużyny. Pierwsze miejsce zajęli Jakub Walczak i Tomasz Zdrenka z restauracji Platinum Palace Residence, drugie miejsce należało do Sebastiana Kornackiego i Michała Trukawki z restauracji Fusion w Hotelu Westin, na trzecim stopniu podium stanęli Paweł Kubera oraz Wiesława Nowak z Restauracji „Róża Wiatrów” w Hotelu Zielińskim w Szczecinku.

ar4
Tegoroczne jury Kulinarnego Pucharu Polski składało się z osobistości świata kulinarnego. Finałowym i półfinałowym obradom jury przewodniczył Jarosław Uściński, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierników, a wśród jurorów kulinarnych oceniających zawodników podczas Półfinału znaleźli się: Zenon Hołubowski, sędzia z najwyższymi w Polsce certyfikacjami Word Association of Chefs Societies, Tomasz Jakubiak, reprezentujący Fundację Klubu Szefów Kuchni, Marcin Soból, skarbnik Euro-Toques, Andrzej Jakomulski, prowadzący „Akademię Mistrzów Kuchni” oraz Paweł Oszczyk, szef kuchni warszawskiej restauracji La Rotisserie.

ar6
Co roku Finał konkursu to okazja do zmierzenia się także z międzynarodowym poziomem. W tym roku było nie inaczej. Po raz pierwszy w Polsce gościliśmy prezesa World Association of Chefs Societies – Gissura Gudmundssona.

ar2
Razem z kolejną już rekomendacją WACS dla Kulinarnego Pucharu Polski, to dla wszystkich osób i instytucji profesjonalnie związanych z polską gastronomią, wielki zaszczyt i szansa na promocję polskiej kuchni zagranicą. Prezes WACS przyjechał do Polski na wyraźne zaproszenie Joanny Ochniak Przewodniczącej Women in WACS i ambasadorki KPP, której osobiście podziękował podczas wystąpienia na wieczornej gali finałowej.
Gissur Gudmundsson nie krył zadowolenia z poziomu i organizacji konkursu. Ma nadzieję, że polscy zawodnicy zaprezentują swoje umiejętności na międzynarodowych konkursach kulinarnych. Chciałby również zorganizować taki konkurs w naszym kraju. Serdecznie zaprasza wszystkich młodych i ambitnych kucharzy do wkraczania w struktury WACS, ponieważ będąc w renomowanej organizacji szybciej osiągną sukces.

zoja2

ar7
W składzie sędziowskim zasiadł także prezes Vatel Club z Luksemburga, Armand Steinmetz, organizator The World Culinary Cup. Jury Finału dopełnili Miltadis Karoumpas, prezes Greckiej Federacji Szefów Kuchni i certyfikowany sędzia Bocuse d’Or; Jean-Bernard Mahut, szef kuchni wielu gwiazdkowych restauracji w Niemczech, a obecnie technolog w firmie Unilever Food Solutions; Jos van Grunsven, członek zarządu Euro Toques Netherlands oraz Dragan Unic, członek zarządu Szwedzkiego Stowarzyszenia Kucharzy oraz zaangażowany uczestnik Skandynawskiej Federacji Szefów Kuchni. Zagwarantowali oni najwyższy poziom techniczny i merytoryczny konkursu oraz bezstronność oceny.

k98

A tym, którym się nie udało zapraszamy do udziału w kolejnych eliminacjach. Pierwszy konkurs nominowany do KPP już 25 października w Bydgoszczy.