Akademia Kulinarnego Poznania rusza w sierpniu

 


Po wielu miesiącach prób i doskonalenia formuły szefowie kuchni najlepszych poznańskich restauracji z dumą prezentują Akademię Kulinarnego Poznania. Jest to pierwsza w kraju inicjatywa, w której warsztaty kulinarne odbywać się będą w specjalnie zaaranżowanych wnętrzach restauracji, a ich tematy będą
wypływały wprost ze specjalizacji lokalu
.
30 lipca 2013 r. w Restauracji Cucina, City Parku odbył się przedpremierowy warsztat dla dziennikarzy, który poprowadzili trzej wybitni szefowie kuchni: Cucina – Ernest Jagodziński, Platinum – Dominik Brodziak oraz 3 Kolory – Adam Zastróżny. Każdy z szefów specjalnie na ten dzień przygotował wyjątkowe dania, które najpierw wszyscy razem ugotowali, a następnie zdegustowali:

1. Ernest Jagodziński – przygotował – Łososia w liściach nasturcji, rabarbar, białe szparagi, syrop z kwiatów czarnego bzu, lawendą.
2. Dominik Brodziak – Kałamarniczki z sosem z ogonów wołowych, puree z młodej marchewki, zieloną soczewicą,
3. Adam Zastróżny – Polędwiczki wieprzowe gotowane sous vide następnie obsmażone, podane z porzeczkami na sałatach i toście razowym.Po wspólnym gotowaniu odbył się pokaz wine matchingu przygotowany przez Pana Andrzeja Śmigielskiego wybitnego sommeliera – przedstawiciela Mielżyński Wines, Spirits, Specialties.

Spotkanie poprowadził Hubert Gonera – pomysłodawca Akademii Kulinarnego Poznania.

Akademia Kulinarnego Poznania to unikatowy w skali kraju program warsztatów kulinarnych organizowanych wspólnie przez renomowane restauracje w Poznaniu. Zgodnie z założeniami programu spotkania w ramach Akademii odbywać się będą w specjalnie zaaranżowanych wnętrzach restauracji, a prowadzić je będą najzdolniejsi szefowie kuchni w mieście. To właśnie oni będą gwiazdami Akademii i oni przygotowali unikalne cykle warsztatowe w swoich lokalach.
Akademia startuje od sierpnia, a gotową ofertę warsztatów przygotowały już takie restauracje jak: Hugo Restaurant, Kyokai Sushi Bar, Restauracja Platinum, Le Palais du Jardin, Kolory, Pastela, Goko Restauracja Japońska, Mielżyński Wine Bar, Cucina. Organizatorem Akademii i Kulinarnego Poznania jest poznańska firma landbrand. Jak zapewnia Hubert Gonera, dyrektor zarządzający landbrand, poznańskie restauracje są ewenementem w skali kraju, wspólnie działają umacniając markę kulinarną miasta i budując modę na jakościowe jedzenie wśród poznaniaków i turystów. Takie modele współpracy są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, gdzie niemal w każdym dużym mieście restauracje wspólnie prowadzą działalność informacyjną, organizują różnorodne święta i festiwale – dodaje Gonera. W Poznaniu jesteśmy krajowymi prekursorami działań na taką skalę. Mamy w planach kolejne akcje, które otworzą podniebienia mieszkańców i turystów na najlepsze regionalne składniki pochodzące z Wielkopolski, jak i całego świata. Akademia stwarza szansę na spotkanie z najlepszymi szefami kuchni i poznanie technik, o których trudno znaleźć informacje w książkach czy Internecie. Mamy nadzieję, że dla wielu poznaniaków Akademia stanie się stałym punktem w planowaniu rozrywek kulturalno kulinarnych.
Warsztaty będą odbywały się niemal co tydzień
 – informuje Gonera.

Piotr Benenowski
Specjalista