Uroczyste wręczenie Hermesów 2013

6 maja br. w poznańskim hotelu Sheraton odbyła się Jubileuszowa Gala podczas której  wręczone zostały prestiżowe statuetki Hermesów dla najlepszych handlowców i przedstawicieli branży HoReCa.
 

Część oficjalną w wypełnionej do ostatniego miejsca sali konferencyjnej poprowadził Zbigniew Grochal, aktor Teatru Nowego w Poznaniu. Tegoroczna Gala miała niezwykłych gości. Zaproszenie od naszego Wydawnictwa przyjęli Jörg Rosenow z Federalnego Ministerstwa Wyżywienia, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów – Wydział Żywności i Bezpieczeństwa Żywności oraz Friedemann Kraft, Radca ds. Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Konsumentów Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie. Pan Kraft wygłosił prelekcję na temat „Polsko-niemieckie stosunki handlowe w zjednoczonej Europie”.

Następnie Pedro Martinho i Stefan Golonka omówili rozwój branż FMCG i HoReCa w minionym dwudziestoleciu w Polsce.

Potem dokonano wręczenia prestiżowych statuetek Hermesów  „Poradnika Restauratora”. Wyróżnienia z rąk Prezesa Wydawnictwa, Wiesława Generalczyka i Redaktora Naczelnego „Poradnika Restauratora” Beaty Marcińczyk odebrali przedstawiciele środowiska gastronomicznego. Nagrody Hermesa „Poradnika Restauratora” przyznała kapituła środowiskowa w składzie: Tadeusz Olszański (publicysta, dziennikarz, krytyk kulinarny, autor licznych książek), Joanna Ochniak (ekspert w dziedzinie marketingu i dotacji unijnych w branży HoReCa, prze wodnicząca Komitetu Kobiet w Światowym Stowarzyszeniu Szefów Kuchni WACS) i Edyta Czerwińska (Redaktor Naczelna „Poradnika Restauratora” do kwietnia br.). Laureatów wyłoniono w czterech kategoriach: Restauracja w Regionie, Restauracja Ogólnopolska, Restauracja Hotelowa oraz Osobowość Kulinarna.

Laureaci Hermesów „Poradnika Restauratora” 2013

1. Restauracja w Regionie

Restauracja Destylarnia w Pałacu Mierzęcin – za nowatorskie łączenie wina z jedzeniem, tak by wzajemnie podkreślały swoje walory i pobudzały zmysły, wykorzystanie lokalnych, ziół z pałacowego ogrodu, ryb z okolicznych jezior i darów pobliskich lasów.

Odbiór nagrody: Dawid Łagowski (szef kuchni) i Katarzyna Świątkowska (menedżer Pałacu Mierzęcin)

2. Restauracja Hotelowa

Restauracja Aruana Hotelu Narvil Conference & SPA w Serocku – za nowatorską kuchnię hotelową w Polsce pod względem kompozycji potraw w menu, wykorzystania produktów regionalnych i stosowanych technik kulinarnych.

Odbiór nagrody: Adam Kotomski i Witek Iwański szefowie kuchni Hotelu Narvil

3. Restauracja Ogólnopolska

Atelier Amaro – za zmodernizowane podejście do kuchni polskiej poprzez intrygujące kompozycje smakowe, jej popularyzację na arenie międzynarodowej, oraz wprowadzenie nowego wzorca restauracji na polskim rynku gastronomicznym.

Odbiór nagrody: Wojciech Modest Amaro z małżonką Agnieszką

4. Osobowość gastronomii

Krzysztof Szulborski – za promowanie kuchni polskiej w kraju i zagranicą oraz

za zaangażowanie w działalność edukacyjną na rzecz rozwoju polskiego rynku HoReCa.
Po części oficjalnej zaproszeni goście udali się na uroczysty bankiet. Atrakcją wieczoru był tort urodzinowy Wydawnictwa, koncert Anny Dereszowskiej oraz zespołu The Managers

źródło: Poradnik Restauratora