Fundacja Gastronomii na Obcasach – na konkursie Trendy Chef

Dnia 26 kwietnia 2013 r. w Bydgoszczy odbył się II Międzynarodowy Konkurs Kulinarny Trendy Chef, którego organizatorem jest szef kuchni hotelu Słoneczny Młyn Rafał Godziemski i Aleksandra Sowa współwłaścicielka „Cukierni Sowa”. Trendy Chef to nie tylko konkurs kulinarny, ale doskonałe miejsce dla sponsorów i organizacji działających na rynku gastronomicznym, które stwarza możliwość kompleksowego zaprezentowania własnej oferty i promowania najlepszych produktów.

Udział w tym roku potwierdziła również Fundacja Gastronomii na Obcasach, która do swojego stoiska zaprosiła dwie niezwykle kobiety. Pierwsza z nich to Iwona Niemczewska szefowa kuchni i właścicielka szczecińskiej restauracji „Z drugiej strony lustra”, absolwentka elitarnej szkoły Le Cordon Bleu w Londynie i Poul Bocuse Institut w Ecully oraz Joanna Jakubiuk –szefowa kuchni, absolutna mistrzyni w sztuce „pierogarstwa”. Propagatorka Kuchni Polskiej, wierna tradycji i wszystkiemu co związane z ruchem Slow Food w Polsce, od pewnego czasu prowadzi blog kulinarny „Zielony Gar”.

Obie panie przygotowały pokaz nowatorskich, autochtonicznych przekąsek, z wykorzystaniem produktów najwyższej jakości.
Można było skosztować, kanapeczek z różnych gatunków pieczywa np. z pszennych ciabatt, chleba słowiańskiego, podpłomyków żytnich, czy bagietek, wszystkie one ozdobione zostały smakowitymi dodatkami. m.in. szynką pieczoną, pasztetem rillette, łososiem wędzonym, miodami o najróżniejszych smakach oraz dżemami, powidłami, marynatami pochodzącymi z ekologicznych, polskich upraw firmy Runoland.

Na stoisku nie zabrakło Prezes Fundacji pani Joanny Ochniak – przewodniczącej Women in WACS oraz przedstawicielki firmy Inter- Europol Piekarnia Szwajcarska, która przedstawiła założenia Fundacji, namawiała też kobiety związane z branżą do większej aktywności i promowania własnych umiejętności.
Za wzór stawiała uczestniczkę konkursu TCH Katarzynę Daniłowicz z Wrocławia, która wywalczyła drugie miejsce!!!

Stoisko Fundacji Gastronomii na Obcasach cieszyło się ogromnym powodzeniem, nie tylko wśród osób odwiedzających, ale też tych którzy współpracują lub śledzą działalność fundacji. Przemiłym akcentem było spotkanie prawie całej grupy uczestników unijnego projektu „Kuchnia Francuska Pachnąca Tradycją”, która w marcu odbyła kulinarną podróż do Bordeaux.

Bardzo dziękujemy wszystkim za mile spędzony czas, mamy nadzieję że nadal będziecie wspierać nasze poczynania. Ogromne gratulacje dla Aleksandry Sowy i Rafała Godziemskiego za kolejną udaną edycję konkursu Trendy Chef, jest nam niezmiernie miło że mogliśmy w niej uczestniczyć.

Dziękujemy naszym sponsorom i partnerom !