Polska reprezentacja na Kongresie iAGI w Chorwacji

W dniach 28.02-03.03.2013 r. odbyło się już po raz drugi Międzynarodowe Sympozjum Sztuki Kulinarnej iAGI, w pięknym, turystycznym miasteczku Umag w Chorwacji.
 


Tegorocznemu spotkaniu kucharzy z 17 krajów świata przyświecały dwa tematy „Chorwacka Kuchnia Autochtoniczna” oraz „Sytuacja Kobiet w Branży HoReCa”. Tytuł „kuchni autochtonicznej” – otrzymują od dwóch lat chorwackie restauracje, które przydziela im Chorwacka Izba Rzemieślnicza (HOK) przy współpracy z Ministerstwem Turystyki na podstawie projektu o tej samej nazwie. Zadaniem projektu jest promocja i udoskonalenie chorwackiej gastronomii autochtonicznej, czyli przygotowywanie dań zgodnie z tradycyjnymi recepturami i opartej na lokalnych produktach. Tegoroczny Kongres odbył się pod patronatem Światowego Stowarzyszenia Szefów Kuchni (WACS) oraz Komitetu Women in WACS.

W Sympozjum uczestniczyło ponad 300 gości z różnych zakątków świata: Islandii, Indii, Niemiec, Polski, Rumunii, Węgier, Turcji, Włoch, Słowenii, Sri Lanki, Chorwacji, Rosji, Wielkiej Brytanii, Emiratów Arabskich, Grecji, Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji. Wszyscy uczestnicy mieli okazję zaprezentowania swojej autonomicznej kuchni zarówno podczas wykładów jak i paneli degustacyjnych.


Gośćmi honorowymi Sympozjum iAGI 2013 byli:
Mr. Villi Bassanesse, Umag burmistrz
– Gissur Gudmundsson, Prezes WACS
– Joanna Magdalena Ochniak, Przewodnicząca Women in WACS

iAGI 2013 odbyło się pod patronatem dr. Ivo Josipović Prezydenta Republiki Chorwacji oraz Ministerstwa Turystyki.
Kongres został zorganizowany przez Zorana Stanisavljevic prezesa Stowarzyszenia Szefów Kuchni z Istrii i Stjepana Odobasic prezesa międzynarodowego wydawnictwa Robinson Publishing House z Zagrzebia.
Podczas Sympozjum swój wykład wygłosił Prezes WACS Gissur Gudmundsson, który powiedział że „ XXI wiek to odpowiedni czas na autochtoniczne jedzenie”. Organizatorzy powinny otrzymać wszelkie wsparcie zarówno od władz krajowych, lokalnych jak i światowych stowarzyszeń kulinarnych w promowaniu tej słusznej koncepcji. WASC wspiera oryginalne jedzenie, oparte na narodowej tradycji. Jest to istotna część turystyki, która w znaczący sposób wpływa na tożsamość narodową kraju”.


iAGI jest pierwszym krokiem chorwackiej kuchni na świat „, powiedział Zoran Stanisavljevic, Prezes Stowarzyszenia Szefów Kuchni. Chcieliśmy pokazać bogactwo naszej kuchni światu, a także zobaczyć co świat ma do zaoferowania. W tym roku mieliśmy znacznie więcej uczestników i krajów uczestniczących w tym wydarzeniu, to znaczy, że rośnie prestiż i zainteresowanie naszą inicjatywą. „

Gastronomiczne dziedzictwo jest największym skarbem kraju „, powiedział współorganizator Sympozjum Stjepan Odobasic,
Z tego powodu nie byliśmy zaskoczeni dużą liczbą uczestników. Ten temat zawsze będzie cieszył się wielkim zainteresowaniem. Chorwacja posiada wiele dań, które powinny być chronione w sensie pochodzenia. Podczas kongresu dowiedzieliśmy się, że jest wiele krajów, w tym także Chorwacja, które niedbały o to, uważamy, że jest to naszym obowiązkiem i należy to zmienić.”

Specjalny wykład wygłosiła również Joanna Ochniak Przewodnicząca Women in WACS, która poruszyła temat kobiet we współczesnej gastronomii. Jej wykład pod tytułem „Women in WACS = Women of Success” prezentował m.in. sylwetki kobiet należących do inicjatywy Women in WACS, które odniosły znaczący sukces zawodowy zarówno w swoim kraju jak i na arenie międzynarodowej. Joanna Ochniak opowiedziała również o samej inicjatywie i korzyściach wstąpienia w jej szeregi oraz o 5 kluczach sukcesu. Zachęcała również zgromadzone Panie do większej aktywności oraz zaprosiła na kolejny Światowy Kongres WACS w 2014 r., który odbędzie się w Norwegii.


Polskę godnie reprezentowała Ewa Olejniczak Szefowa Kuchni Hotelu InterContinetal w Warszawie, która osobiście przygotowała nasze narodowe, autochtoniczne specjały. Goście z zagranicy mogli skosztować tradycyjnych pierogów z cielęciną oraz zupy grzybowej z rodzimych borowików. Udział w Sympozjum był doskonałą okazją do zaprezentowania naszych narodowych specjałów na arenie międzynarodowej. Proces lepienia pierogów wzbudził wielkie zainteresowanie nie tylko zgromadzonych szefów kuchni, ale również przedstawicieli mediów, zwłaszcza przybyłych stacji telewizyjnych.

iAGI jest wyzwaniem dla współczesnego dziedzictwa kulinarnego, jego głównym celem jest promocja chorwackiej kuchni, zapoznanie ekspertów gastronomicznych oraz miłośników kuchni ze świata, z pięknem chorwackiej kuchni. Chorwaccy eksperci kulinarni chcą udowodnić światu, że Istria i Chorwacja są naprawdę gastronomiczny rajem, opartym na tradycji i odrębności kraju.

iAGI cieszyło się sporym zainteresowaniem dziennikarzy, na Istrię przybyło akredytowanych dziennikarzy z 36-ściu krajów, jak również przedstawiciele lokalnych stacji radiowych i telewizji.

Wyrażamy nadzieję, że przyszłoroczna edycja zgromadzi jeszcze więcej przedstawicieli środowiska kucharzy i tym razem nie zabraknie przedstawicieli polskich mediów, o których bardzo się dopytywano.

Więcej na stronie: http://www.iagi.com.hr/index.php?lang=en