JOANNA JAKUBIUK

Absolutna mistrzyni w sztuce „pierogarstwa”.  Propagatorka Kuchni Polskiej, wierna tradycji i wszystkiemu co związane z ruchem Slow Food w Polsce.

Pracuje na Mazurach, gdzie nieustannie zgłębia tajniki dobrego gotowania i polskiego dziedzictwa kulinarnego. Laureatka kilku konkursów kulinarnych, w tym tych dla niej najbardziej cennych Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów. Tworzy i opracowuje autorskie przepisy i potrawy, współpracuje z branżowymi magazynami o smakach, jedzeniu i dobrej kuchni. Przygotowuje swoją pierwszą książkę o kuchennej pasji i ulubionych smakach i lepieniu pierogów, które niespodziewanie mogą odmienić życie. Pozostając wierną tradycji, nieustannie zgłębia tajniki profesjonalnego gotowania i nowoczesnej kuchni pod okiem mistrzów kucharstwa Jacka Szczepańskiego czy Sebastiana Krauzowicza. Niezwykle ceni sobie przyjaźń z Hanką Szymanderską i długie z nią rozmowy na temat naszego narodowego, kulinarnego dziedzictwa.

Na stoisku „Gastronomii na Obcasach” na targach Gastro Trendy 2011 w Poznaniu poprowadziła 2 warsztaty: „PIEROGI – DOBRE BO POLSKIE”, „KUCHNIA POLSKA – POTRAWY REGIONALNE”.